Stravujte sa ako Taliani
Vedci z Inštitútu pre výskum Alzheimerovej choroby a starnutia mozgu pri Kolumbijskej univerzite skúmali takmer 700 ľudí okolo 80-ky, ktorí nevykazovali žiadne známky stareckej demencie.
Zaujímalo ich zloženie stravy, neskôr skúmali ich mozog magnetickou rezoznanciou. Prišli na to, že mozog ľudí, ktorí vo svojej diéte uprednostňujú stredomorskú stravu, starne pomalšie.
Tí, ktorí celý život jedli veľa rýb, ovocia či zeleniny — teda dobrôt, ktorými je známa stredomorská strava — mali mozog minimálne o 5 rokov mladší v porovnaní s ich vrstovníkmi, ktorí sa celý život napchávali bôčikmi, údeninami, pečivom a sladkosťami.
Vedci publikovali závery, že stredomorská strava sama o sebe starnutiu nezabráni, avšak má jednoznačne blahodárny vplyv na starnutie mozgu.
Žite spoločensky
Vedci z univerzity v Toronte sledovali 3000 ľudí vo vekovej kategórii 58 – 85 rokov. Zamerali sa na to, koľko majú príbuzných a priateľov a ako často sa s nimi stretávajú.
Prišli k záveru, že tí, ktorí sa vo vyššom veku cítili šťastní, mali okolo seba v priemere troch rodinných príslušníkov či priateľov a boli s nimi v takmer každodennom kontakte.
Keď porovnali ich zdravotný stav s ľuďmi, ktorí sa cítili byť osamelí, zrátali, že ľudia žijúci v spoločnosti priateľov a blízkych majú len 6%-ný predpoklad, že zomrú v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Pri osamelých ľuďoch bolo takéto riziko až takmer 15%-né.