fbpx

Vedci rozlúskli večnú mladosť. Čo s ňou majú Taliani, príroda, tuky a ľudia okolo nás?

Zdroj: Unsplash/Gabin Vallet, Unsplash/Jason Briscoe

Nebuďte sebeckí

Psychológ Larry Scherwitz z Kalifornskej univerzity si do svojej kancelárie pozval asi 600 mužov, rozhovory s nimi s nahral a podrobne analyzoval. Tretina z nich mala nejaké ochorenie srdca, ostatní boli zdraví.

Keď spočítal, koľkokrát každý z respondentov používa slová „ja, mne a môj“, zistil, že o sebe takto rozprávajú častejšie muži, ktorých srdce nie je v poriadku. Boli buď chorí alebo bolo jasné, že čoskoro ochorejú. Zdravotná prehliadka jasne ukázala, že ich náchylnosť na infark je vyššia.

Vedci na základe jeho poznatkov prišli so záverom, že sebestrední a narcistickí ľudia, ktorí si myslia, že svet sa točí okolo nich, zostarnú a ochorejú skôr ako ich nesebeckí rovesníci.

Hýbte sa

Gerontológ Simon Melov so svojím tímom skúmal, či sa aj vo vyššom veku dokáže obnoviť činnosť mitochondrií vo svaloch. Ide o bunky, ktoré v princípe vyrábajú energiu, vďaka ktorým svaly fungujú.

Starnutie je večne spájané so zhoršujúcou sa fyzickou kondíciou. Vedci pritom dokázali presný opak a potvrdili, že nikdy nie je neskoro. Skupinu seniorov vyzbrojili pod odborným dohľadom jednoduchým cvičebným plánom. Stačilo 6 mesiacov a ich kondícia sa výrazne zlepšila. Vedci porovnávali rôzne parametre, na základe ktorých sledovali zmenu kondície.

Na začiatku cvičenia mali seniori o 60 % horšiu kondíciu než mladí ľudia. Po pol roku sa rozdiel zmenšil na 38 %. Vedecký tím netajil prekvapenie nad výsledkami pokusu a zhrnul ho takto: „Nikdy nie je neskoro na akúkoľvek zmenu.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie