Vedci prišli na zistenia o vplyve hier na pamäť a myslenie: Má hranie videohier pozitívny vplyv na náš mozog?

Reklama
Ilustračný obrázok (Zdroj: Freepik.com/rawpixel.com)

Výskum vedcov z Manchesterského múzea vedy a priemyslu a kanadskej Western University priniesol nové poznatky o tom, ako videohry ovplyvňujú ľudský mozog. Do tejto štúdie sa zapojilo približne tisíc účastníkov z celého sveta, ktorí absolvovali testy mozgových funkcií a odpovedali na otázky o svojom životnom štýle, uvádza STVR.

Výsledky výskumu ukázali, že hráči dosahujú vyššie skóre v testoch krátkodobej pamäte, pozornosti a analytického myslenia oproti tým, ktorí videohry nehrávajú. Vedec Michal Božík z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie potvrdil, že videohry predstavujú náročný súbor problémov, ktorých riešenie si vyžaduje intenzívne zapojenie mozgu.

 

Štúdia odhalila, že hráči, ktorí hrajú viac než päť hodín týždenne, majú posilnenú krátkodobú pamäť a celkovú schopnosť myslenia,“ uviedol Božík.

Najväčšie prínosy boli zaznamenané u hráčov strategických hier, ktoré vyžadujú plánovanie a logické uvažovanie. Okrem toho, mnohí mladí ľudia sa vďaka videohrám prirodzene učia anglický jazyk, keďže väčšina hier je v angličtine.

 

Tenká hranica medzi zábavou a závislosťou

Hoci videohry prinášajú kognitívne výhody, môžu byť spojené aj s rizikom závislosti. Podľa Božíka však závislosť nie je čierno-biely fenomén. „Nehovoríme o zdravých ľuďoch na jednej strane a o závislých na druhej. Ide o celé spektrum správania,“ vysvetľuje. Klinická diagnóza závislosti sa týka len veľmi malého počtu hráčov, ale varovným signálom je, keď hranie hier začne zasahovať do iných oblastí života – ako práca, štúdium či sociálne vzťahy.

 

Rada pre zdravý balans: vyváženosť ako kľúč k zdraviu

Božík zdôrazňuje dôležitosť rovnováhy medzi hraním hier a inými aktivitami. Ideálny spôsob, ako si udržať zdravý životný štýl, spočíva podľa neho v rozdelení voľného času na tretiny: jednu tretinu venovať videohrám, ďalšiu fyzickému pohybu a poslednú sociálnym aktivitám.

Vedci veria, že vďaka podobným zisteniam sa budú videohry chápať ako komplexný fenomén, ktorý môže priniesť pozitívne účinky na myslenie a pamäť, ale aj riziká, ak sa nestanoví správna miera.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie