Vedci potvrdili prenos vtáčej chrípky na človeka. Nakazené je dieťa

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: New Scientist.

V Austrálii potvrdili prvý prípad prenosu vírusu vtáčej chrípky na človeka. Nakazené je dieťa v najmenšom a najhustejšie obývanom štáte Viktória.

Prípad vo Victorii zahŕňa vírus H5N1, ide nový typ vírusu. Podľa vedcov je iný ako ten, ktorý je zodpovedný za prepuknutie v Spojených štátoch.

„Toto je prvý potvrdený prípad vysoko patogénnej vtáčej chrípky u ľudí v Austrálii,“ uviedla vo vyhlásení doktorka Claire Lookerová, hlavná zdravotnícka dôstojníčka štátu.

„Dieťa si prešlo ťažkou ​​infekciou, ale už sa cíti dobre a úplne sa zotavilo,“  spresnila lekárka. Rodina dieťaťa informovala, že sa v marci vrátili z Indie. Je vysoko pravdepodobné, že práve tam sa dieťa nakazilo.

Kto je ohrozený?

Hovorca ďalej uviedol, že neexistujú dôkazy o prenose vírusu na ďalšie osoby v štáte Viktória a ubezpečil, že pravdepodobnosť ďalších prípadov nákazy je „veľmi nízka“.

„Vtáčia chrípka sa medzi ľuďmi nešíri ľahko,“ povedal hovorca.

Prenos vtáčej chrípky z vtákov alebo zvierat na človeka je veľmi zriedkavý. Väčšina ľudí nie je ohrozená, pokiaľ sa v postihnutých oblastiach sveta nedostanú do kontaktu s infikovanými vtákmi, akýmikoľvek zvieratami alebo ich sekrétmi.

Zriedkavo môže infekcia vtáčej chrípky u ľudí prejsť na inú osobu pri dlhodobom kontakte. Neexistuje však žiadny dôkaz o tom, že by sa kmene vtáčej chrípky H5N1, ktoré cirkulujú po celom svete, ľahko šírili z človeka na človeka. V tomto prípade pozorovania dokázali, že neexistujú žiadne dôkazy o ďalšom šírení na ľudí, píše portál Health.vic.

Medzi príznaky patria aj zápaly očí

Príznaky infekcie H5N1 môžu zahŕňať horúčku, kašeľ, bolesť hlavy, bolesť svalov a respiračné symptómy. Ďalšie skoré príznaky môžu zahŕňať zápaly očí a poruchy trávenia. Infekcia môže rýchlo prerásť do závažných respiračných ochorení a neurologických zmien.

Najčastejšou formou šírenia je najmä blízky kontakt s infikovaným vtákom (mŕtvym alebo živým). Medzi takýto kontakt patrí  napríklad manipulácia s infikovanými vtákmi, dotýkanie sa ich trusu alebo zabíjanie či príprava nakazenej hydiny na varenie. Lekári po vlne obáv upokojujú spoločnosť tvrdením, že vtáčiu chrípku nemôžete dostať konzumáciou úplne uvarenej hydiny alebo vajec, a to ani v oblastiach s vypuknutím vtáčej chrípky.

V súčasnosti vedci tejto oblasti začínajú venovať zvýšenú pozornosť a opakujú, všetky možné riziká majú pod kontrolou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie