Astronómovia sú v strehu, pretože asteroid, ktorý aktuálne sledujú, má šancu 1 ku 83 na zásah Zeme v roku 2032. Pravdepodobnosť kolízie je vyššia ako 1 %, čo je jedna z najväčších šancí na dopad veľkého kozmického objektu na našu planétu. Hoci asteroid nie je dostatočne veľký na to, aby zničil Zem, mohol by spôsobiť vážne lokálne škody.
Objekt s názvom 2024 YR4 má šírku 55 metrov, čo je približne polovica dĺžky futbalového ihriska. Ide o pomerne veľký asteroid, ktorý podľa inžiniera Davida Rankina môže spôsobiť vážne škody v oblasti, kam dopadne.
„Aj keď by dopady boli skôr lokálne než regionálne, určite má potenciál spôsobiť vážne škody v oblasti, kam dopadne,“ cituje webová stránka Space.com inžiniera a lovca asteroidov Davida Rankina.
Na Turínskej stupnici, ktorá klasifikuje nebezpečenstvo nárazu, bol klasifikovaný stupňom tri. V súčasnosti je to jediný asteroid s hodnotou vyššou ako nula. Šanca na zásah Zeme je vyššia ako 1 % a NASA uvádza, že k zrážke by mohlo dôjsť 22. decembra 2032. Avšak pravdepodobnosť dopadu je stále veľmi nízka.
„Pravdepodobnosť zrážky je stále veľmi nízka a najpravdepodobnejším výsledkom bude tesné priblíženie asteroidu, ktorý nás minie,“ hovorí Rankin.
Presné miesto dopadu asteroidu je nejasné, ale nižšie môžete vidieť jeho predpokladanú dráhu, a teda aj miesto dopadu. Rizikom je akýsi koridor, ktorý vedie ponad rovník z Južnej Ameriky cez Atlantik do subsaharskej Afriky.
„Je dôležité si uvedomiť, že trajektória je stále príliš neistá na to, aby sme vedeli, či dopadne, a v tejto chvíli je veľmi pravdepodobné, že minie,“ povedal Rankin.
Asteroid by mal pri dopade silu približne osem megaton, čo je približne 500-násobok energie bomby zhodenej na Hirošimu.
Nie je prvý svojho druhu
Tento objekt nie je prvým, ktorý vyvolal vo vesmíre takýto rozruch. Naposledy bol takýto objav zaznamenaný pred viac ako 20 rokmi. Ako pripomína IFL Science, v roku 2004 bol objavený asteroid, ktorý dostal meno Apophis, v preklade ničiteľ. Na Turínskej stupnici sa nachádzal ešte vyššie a v roku 2029 mal naraziť do Zeme. Ďalšie pozorovania však vylúčili zrážku.