Na východe Ekvádoru našli vedci dôkazy o 6 000 útvaroch, o ktorých sa predpokladá, že sú základmi starovekých domov. Ukryté pod vegetáciou mali odpočívať celé tisíce rokov.
Objav mení to, čo vieme o histórii ľudí žijúcich v Amazónii. Domy a námestia v oblasti Upano vo východnom Ekvádore boli totiž prepojené prekvapivo hustou sieťou ciest a kanálov. Oblasť leží v tieni sopky, ktorá vytvorila úrodné pôdy, ale tiež mohla viesť k zničeniu spoločnosti.
Hoci sme vedeli o mestách vo vysočinách Južnej Ameriky, ako je Machu Picchu v Peru, verilo sa, že ľudia v Amazónii žili iba kočovne alebo v malých osadách. „Toto je staršie ako ktorákoľvek iná lokalita v Amazónii, ktorú poznáme. Máme eurocentrický pohľad na civilizáciu, ale to ukazuje, že musíme zmeniť našu predstavu o tom, čo je kultúra a civilizácia,“ hovorí profesor Stephen Rostain, riaditeľ francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum, ktorý výskum viedol.
„Mení to spôsob, akým vidíme amazonské kultúry. Väčšina ľudí si predstavuje malé skupinky, pravdepodobne nahé, ktoré žijú v chatrčiach a obrábajú pôdu. Náš objav dokazuje, že miestni starovekí ľudia žili v komplikovaných mestských spoločnostiach,“ hovorí spoluautor Antoine Dorison.
Mesto bolo postavené asi pred 2 500 rokmi, podľa archeológov v ňom ľudia žili až 1 000 rokov. Je náročné presne odhadnúť, koľko ľudí tam žilo naraz. Vedci odhadujú 10- až 100-tisíc. Archeológovia spojili pozemné vykopávky s prieskumom oblasti s rozlohou 300 km2 pomocou laserových senzorov, ktorými nasnímali povrch zeme z lietadla – a pod hustými rastlinami a stromami identifikovali zvyšky mesta.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)