Vedci objavili novú superzem. Planéta by mohla byť priaznivá pre vznik života

Reklama
superzem
Superzem HD 20794 d. Ilustračné foto. Zdroj: reprofoto/X/@DottsDipin, Pixabay/Terranaut

Exoplanéty ako také nepredstavujú v súčasnosti nič výnimočného, ale moderná astronómia predpokladá ich prítomnosť u väčšiny hviezd naprieč našou galaxiou.

Sedemtisíc je počet exoplanét objavených za tri desiatky rokov, odkedy sa podarilo objaviť vôbec prvú. Podľa astronómov však ide stále len o maličkú časť oveľa väčšieho celku, ktorý tieto planéty mimo Slnečnej sústavy tvoria.

Celkom ich môžu byť len v „našej“ galaxii Mliečna dráha aj miliardy. Vedci sa zamerali na ďalšiu planétu, ktorá sa vyznačuje unikátnymi vlastnosťami, píše ČT24.

Podobá sa nášmu Slnku

Pomenovali ju „superzem HD 20794 d“ a objavili ju výskumníci zo Ženevskej univerzity. Výraz „superzem“ môže vyzerať na prvý pohľad bulvárne, avšak ide o odborné označenie pre exoplanéty, ktorých hmotnosť nepresahuje desaťnásobok hmotnosti našej planéty Zem.

Novoobjavená planéta má veľmi zaujímavú excentrickú obežnú dráhu, zmieňujú sa vedci. To znamená, že občas je v takzvanej obývateľnej zóne svojej hviezdy, zatiaľ čo inokedy sa dostáva mimo nej. Vesmírnemu telesu sa experti venovali v odbornom časopise Astronomy & Astrophysics.

Exoplanéty ako také nepredstavujú v súčasnosti nič výnimočného, ale moderná astronómia predpokladá ich prítomnosť u väčšiny hviezd naprieč našou galaxiou. Vedci sa preto už zameriavajú na hľadanie takých exoplanét, ktoré by mohli vykazovať jedinečné vlastnosti. A presne to je prípad HD 20794 d.

Hviezda, ktorú táto planéta obieha, sa podobá nášmu Slnku a od Zeme leží „iba“ 19,7 svetelného roka. Nie je v planetárnom systéme sama, spolu s ňou sa tam nachádzajú ďalšie dve planéty.

Táto „blízkosť“ uľahčuje astronómom bližšie ju spoznať a študovať, pričom jej signál je veľmi jasný a dobre viditeľný. „HD 20794, okolo ktorej obieha HD 20794 d, nie je obyčajná hviezda,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Xavier Dumusque.

„Jej svietivosť a blízkosť z nej totiž robí ideálneho kandidáta pre budúce teleskopy, ktorých úlohou bude priame pozorovanie atmosfér exoplanét,“ načrtol.

Voda ako podmienka pre rozvoj života

Samotná planéta HD 20794 d je dôležitá hlavne preto, že sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne hviezdy. Tak sa označuje miesto, kde môže byť prítomná kvapalná voda, čo je jedna z podmienok potrebných na rozvoj života. Táto zóna závisí od niekoľkých faktorov, predovšetkým od vlastností hviezdy.

U hviezd, ako je Slnko alebo HD 20794, môže siahať do vzdialenosti od 0,7 do 1,5 astronomickej jednotky (AU), čo zahŕňa nielen dráhu Zeme, ale v prípade Slnka aj dráhu Marsu. Exoplanéta HD 20794 d obehne okolo svojej hviezdy za 647 dní, čo je približne o 40 dní menej ako Mars okolo Slnka.

Na rozdiel od relatívne kruhovej dráhy Zeme alebo Marsu sa HD 20794 d pohybuje po výrazne eliptickej dráhe s veľkými zmenami vzdialenosti od svojej hviezdy počas obehu. Planéta sa tak v obývateľnej zóne svojej hviezdy pohybuje iba niekedy.

Pre astronómov to predstavuje zaujímavé pozorovanie, vďaka čomu môžu modifikovať teoretické modely a testovať ich chápanie pojmu obývateľnosť planéty.

Pokiaľ sa na HD 20794 d nachádza voda, prešla by počas obehu telesa okolo hviezdy zo stavu ľadu do stavu kvapalného, ​​ktorý je priaznivý pre vznik života.

Je teda otázne, ako by prípadný život na tejto planéte vyzeral. Aj tieto aspekty by vedci chceli v budúcnosti detailnejšie študovať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie