fbpx

Vedci objavili „kľúč k šťastiu“ – a nie je to to, čo by mnohí očakávali

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay.com

Premýšľali ste niekedy nad receptom na šťastný život? Vedci práve prišli s prekvapivým zistením – nezáleží na tom, čo máte, ale na tom, kým ste, informuje mirror.co.uk.

Snívate o dokonalej postave alebo o preplnenej peňaženke? Možno by ste mali prehodnotiť svoju stratégiu. Skutočná podstata šťastia spočíva vo vašom vnútri. „Ukazuje sa, že spokojnosť so životom je oveľa viac o osobnosti, než sme si mysleli,“ uviedol Dr. Rene Mottus z Univerzity v Edinburghu. „Osobnosť býva stabilná, postupne formovaná zmesou tisícok skúseností a genetických faktorov. Čím viac spokojnosť závisí od osobnosti, tým menej je pravdepodobné, že sa zmení v reakcii na životné vzostupy a pády.“

Vedci analyzovali podrobnosti zo života viac ako 20 000 ľudí, skúmali všetko od spokojnosti s prácou, bankového konta, zdravia, miesta bydliska, vzťahov až po to, ako vyzerajú. Následne tieto zistenia porovnali so spätnou väzbou od „informátorov“ – čo je kód pre ľudí, ktorí ich najlepšie poznajú – aby sa uistili, že sú na správnej ceste.

A tu je prekvapenie – až 80 percent toho, čo nás robí šťastnými, sa pripisuje osobnostným črtám. Ak ste extrovert, využite to naplno. Byť odvážnym a ísť si za svojím môže byť vaším kľúčom k bohatému životu, tvrdia odborníci podľa Daily Star.

Dr. Mottus odhalil: „Všeobecne povedané, spokojnejší ľudia boli emocionálne stabilnejší, extrovertnejší a svedomitejší. Ale konkrétnejšie, tí, ktorí boli spokojní so svojim životom, sa cítili pochopení, nadšení a rozhodní, zatiaľ čo menej spokojní ľudia sa cítili závistliví, znudení, využití, neschopní a neodmenení.“ Výskum, ktorý sa zameral na estónskych dospelých, ukázal, že výsledky sú platné naprieč rôznymi národnosťami a životnými štýlmi. Hladiny spokojnosti sa časom môžu meniť, ale zvyčajne sa vrátia do pomerne konzistentného stavu.

Toto zistenie, ktoré má korene v minulom desaťročí, dokazuje, že spojenie medzi osobnosťou a šťastím nie je len krátkodobé, ale trvalé. Z akademického hľadiska je to prelomové, keďže predchádzajúci výskum mohol podceňovať vplyv našej osobnosti na naše vnímanie šťastia.

„To však neznamená, že skúsenosti nemôžu mať trvalý vplyv na spokojnosť so životom,“ zdôraznil Dr. Mottus. „Ale keď už skúsenosti naozaj záležia, musia ľudí formovať oveľa všeobecnejšie než len tým, že ich robia viac alebo menej spokojnými so životom. To si vyžaduje čas a nestáva sa to príliš často.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie