Vedci z National Geographic objavili najväčší koral na svete pri odľahlých Šalamúnových ostrovoch v Tichom oceáne. Táto obrovská podmorská štruktúra, ktorú je možné vidieť dokonca aj z vesmíru, meria 34 metrov na šírku a 32 metrov na dĺžku.
Manu San Felix, režisér dokumentárneho programu Pristine Seas, opísal tento koral ako „živú knižnicu,“ ktorá uchováva informácie o oceánskych podmienkach po stáročia. Píše o tom voanews.com.
Koralový vedec Eric Brown zo spoločnosti Pristine Seas dodáva, že ide o druh Pavona clavus, ktorý je vo výbornej kondícii a má vysoký reprodukčný potenciál. „Koraly sú veľmi zraniteľné ekosystémy, preto je dôležité, aby sme urobili všetko, čo môžeme, na ich ochranu,“ povedal Brown na tlačovej konferencii.
Tento významný objav bol ohlásený práve v čase, keď svetoví lídri diskutujú na klimatickom summite COP29 v Azerbajdžane o možnostiach financovania prechodu na obnoviteľné zdroje energie a adaptácie na stúpajúcu hladinu oceánov. Program Pristine Seas zároveň apeluje na štáty, aby vytvárali chránené morské oblasti (MPA) s cieľom zabezpečiť ochranu 30 % svetových oceánov do roku 2030.
Aj malé ostrovné štáty ako Palau a Niue sú príkladom úsilia o ochranu oceánov. Palau ochránilo 80 % svojich vôd, zatiaľ čo Niue zabezpečilo ochranu pre 40 %. „Nemôžu to byť len veľké krajiny, aj malé štáty musia prispieť,“ uviedol prezident Palau Surangel Whipps Jr. a zdôraznil, že zdravé oceány sú kľúčové pre klimatickú rovnováhu.
Šalamúnove ostrovy však zatiaľ vytvorili len sieť 79 chránených oblastí, ktoré pokrývajú menej ako 1 % ich ekonomickej zóny. Ekonomika krajiny pritom do veľkej miery závisí na lesníctve, ktoré predstavuje hrozbu pre koraly kvôli sedimentácii. Molly Timmers, hlavná vedkyňa projektu Pristine Seas, upozornila, že sedimenty pokrývajú koraly, čím im znemožňujú rásť, rozmnožovať sa a prijímať potravu.
Objav by však mohol priniesť krajine nové príležitosti. Podľa Dennisa Maritu z Ministerstva kultúry a turizmu by mohol prilákať vedcov, biológov a turistov, čo by prinieslo príjmy malej krajine s populáciou 740-tisíc obyvateľov.
Tento týždeň Šalamúnove ostrovy podpísali dohodu s Čínou o bezvízovom styku, čo by mohlo zvýšiť turistický ruch. „Musíme sa pripraviť na prílev návštevníkov a zároveň zabezpečiť, aby koral ostal chránený,“ zdôraznil Marita.
Vedci zároveň pripomínajú, že tento objav je dôkazom, že koralové útesy stále prežívajú napriek negatívnym vplyvom klimatických zmien, a vyzývajú na ich aktívnu ochranu.