fbpx

Vedci dokážu vďaka najnovšiemu objavu vytvoriť miniorgány. Poskytnú informácie o zdraví dieťaťa

Organoidy v plodovej vode obličiek. Zdroj: Giuseppe Cala/Paolo De Coppi/Mattia Gerli/PA

Dr Mattia Gerli, výskumník kmeňových buniek na UCL, povedal, že organoidy plodu, ktoré sú menej ako milimeter široké, umožnia vedcom študovať, ako sa plody vyvíjajú v maternici „v zdraví aj v chorobe“, čo doteraz nebolo možné. Pretože organoidy môžu byť vytvorené mesiace pred narodením dieťaťa, vedci sa domnievajú, že by mohli viesť k personalizovanejším zásahom tým, že pomôžu lekárom diagnostikovať akékoľvek defekty a zistiť, ako ich najlepšie liečiť.

Britskí vedci spolupracovali s kolegami z Belgicka na štúdii vývoja detí s vrodenou diafragmatickou herniou. Poruchou, pri ktorej vyvíjajúca sa bránica zatlačí na žalúdočné orgány dieťaťa a vytlačí ich do priestoru pľúc. Poruche ročne podľahne tretina nenarodených detí.

„V týchto prípadoch do priedušnice umiestňujeme malý balónik, ktorý pomáha vývoju pľúc. Vďaka organoidom sme sa po prvý raz v histórii dozvedeli o tom, ako táto liečba vplýva na tkanivo v tele dieťaťa,“ informoval de Coppi.

Vedci očakávajú, že organoidy im časom pomôžu aj pri génovej terapii. Snažia sa vyvinúť systém, ktorý by umožnil vymeniť poškodený gén plodu za zdravý, no vyrobený z vlastnej bunky. Liečbu by tak vedeli prispôsobiť presne na mieru pacienta.

Analýza organoidov umožní v budúcnosti lekárom nielen lepšie diagnostikovať problém u nenarodených detí, ale opraviť aj ich orgány ešte pred narodením.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie