Výskumníci vypestovali mini-orgány z buniek, ktoré vylučujú plody v maternici. Vytvorili 3D hrudky tkaniva známe ako organoidy z buniek pľúc, obličiek a čriev získaných z plodovej vody, ktorá sa kúpe a chráni plod v maternici. Je to prvýkrát, čo boli takéto organoidy vyrobené z neošetrených buniek v tekutine.
Britským vedcom sa podaril vzácny objav. Z častíc, ktoré sú v plodovej vode, vytvorili miniorgány, takzvané organoidy. Organoidy sú drobné zhluky buniek, ktoré vo väčšej či menšej miere napodobňujú vlastnosti a funkcie väčších tkanív a orgánov. Vedci ich používajú na štúdium toho, ako orgány rastú a starnú, ako choroby postupujú a či lieky dokážu zvrátiť akékoľvek vzniknuté škody.
Pomocou organoidov dokážu vedci odhaliť skrytú chorobu plodu dieťaťa počas tehotenstva. Získavanie buniek z plodovej vody by podľa lekárov nemalo ohroziť prirodzený vývoj dieťaťa ani zdravie matky, informuje The Guardian.
Vedci univerzity College London získavajú bunky, ktoré do plodovej vody vylučujú počas vývinu obličky, pľúca a črevá dieťaťa. Bunky potom v Petriho miske kultivujú na mini orgány. Opisujú, ako analyzovali plodovú vodu odobratú 12 tehotným ženám v rámci ich rutinného diagnostického testovania.
Väčšina buniek v plodovej vode bola mŕtva, ale ukázalo sa, že malá časť sú kmeňové bunky na výrobu pľúc, obličiek a čriev dieťaťa. Výskumníci zistili, že z nich môžu vyrásť 3D organoidy vstreknutím do kvapiek gélu a ich kultiváciou.
„Tieto organoidy majú obmedzenú životnosť, preto musíme byť rýchli. Obsahujú však kompletnú informáciu o funkcii epitelu, teda vnútornej vrstvy orgánu. V praxi to znamená, že funkciu orgánu dokážeme napodobniť v Petriho miske a zistiť prípadné defekty plodu dieťaťa,“ hovorí detský chirurg Paolo de Coppi.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)