V zime trpia vlasy, kosti, ale aj žalúdok. Ako sa pred chladom správne chrániť?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash)

Akonáhle sa teploty ocitnú pod nulou, umyte si tvár najneskôr hodinu predtým, než vyjdete von. Ak sa ponáhľate, radšej umývanie vynechajte a použite na očistenie pleti iba pleťové mlieko, neodoberá pokožke vlahu. Zaobstarajte si hutný výživný krém s vitamínmi a lipidmi, ktorý na pleti vytvorí ochranný film a vďaka svojmu zloženiu bude fungovať ako blokátor nepriaznivých vplyvov a zároveň aj termoregulátor.

Nežehlite si vlasy

Ani vlasy neuniknú zimným vplyvom. Viac sa štiepia a lámu, mnohým tiež vo väčšej miere vypadávajú. Preto je dôležité používať kvalitné šampóny na ochranu a hydratáciu vlasov po celej ich dĺžke. Aspoň raz týždenne použite na vlasy regenerujúce masky či zábaly, skúsiť môžete aj bezoplachové kondicionéry. Skúste predísť tepelným úpravám, ktoré vlasy samé veľmi poškodzujú. Celkovo je potom vhodnejšie neumývať si vlasy tak často.

Chráňte si oči

V zime trpia aj oči neustálym pobytom v suchom interiéri. Skôr než vám sčervenajú zápalom, používajte kvapky, ktoré ich zvlhčia, takzvané umelé slzy. Že ich potrebujete, poznáte podľa toho, že budete mať neustály pocit, ako by ste v očiach mali piesok či prach. Potom voľte kvapky bez konzervačných látok.

Choďte na vzduch a svetlo

V dnešnej dobe robí väčšina ľudí veľkú chybu v tom, že svoje vnútorné nastavenia a prirodzené zmeny počas roka nerešpektujú. Pôsobí to, ako by sme chceli po celý rok bez ohľadu na počasie alebo ročné obdobie odvádzať rovnaké výkony a za každú cenu fungovať. Ideme tak proti svojej vlastnej prirodzenosti a telo sa začína brániť. Odborníčka radí, aby sme si dopriali viac spánku a namiesto mobilu si do postele zalezieme s knižkou. Neklaďme na seba príliš vysoké pracovné nároky a možno si po prvýkrát v živote dovoľme prežiť zimu takú, ako to robili celé generácie našich predkov – v teple, v pokoji a s blízkymi ľuďmi.

Starajte sa o kĺby

„Bude mrznúť, cítim to v kostiach.“ Možno ste aj vy počuli tieto predpovede počasia od ľudí, ktorí trpia artritídou. A možno vás prekvapilo, že sa často tiež vyplnia. V skutočnosti to nie je nič neobvyklé. Títo ľudia sú totiž veľmi citliví na zmenu počasia. Artritídou pritom trpí každý šiesty človek. Asi u polovice z týchto ľudí potom ide konkrétne o osteoartritídu. Tá zasahuje hlavne prsty, kolená a bedrá.

K zhoršeniu a vzniku bolestí môže dochádzať kvôli citlivosti nervových vlákien, ktorá sa v zimnom období zvyšuje na základe výkyvov atmosférického tlaku. Okrem toho sa ľuďom v zime väčšinou nechce veľmi cvičiť. A nedostatok pohybu nikdy neveští nič dobré. Nielenže zhoršuje stav pohybového ústrojenstva, ale taktiež zvyšuje riziko úrazu. Vhodnou formou prevencie pre telo je dostatok pohybu a celoročné otužovanie, pri ktorom si postupne zvyknete na chlad a zimné obdobie vás neprekvapí.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie