V zime trpia vlasy, kosti, ale aj žalúdok. Ako sa pred chladom správne chrániť?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash)

V zime naše telo viac ako inokedy potrebuje, aby sme ho posilnili a chránili. Možno si to neuvedomujeme, no chlad nepriaznivo pôsobí na mnohé naše orgány. 

Vracajúce sa choroby, častý pobyt v prekúrených miestnostiach so suchým vzduchom a naopak studený vzduch vonku vedú k tomu, že sme v zime častejšie chorí. Môžeme sa však tomu vyhnúť správnou starostlivosťou o naše telo  a organizmus – jeho posilnením aj správnou ochranou. Portál mojezdravi.cz prináša niekoľko tipov ako na to.

Otužujte sa

Ste chorí viac ako dvakrát za zimu? A v krku vás pobolieva ešte častejšie? Možno by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo môžete pre svoju imunitu urobiť. V prvom rade je to pohyb, a to najmä vonku. Pokiaľ sa totiž telo – samozrejme v zdravom stave – naučí vyrovnávať so zmenou teplôt, tak ľahko sa nenachladí. K tomu mu pomôže napríklad sauna alebo postupné otužovanie.

Jedzte pomaly

Zdravá strava je pre fungovanie imunity veľmi dôležitá. „V našich črevách sídli takmer 80 percent všetkých buniek imunitného systému. Zároveň tu panuje veľmi špecifické prostredie, ktoré je tvorené kolóniami rôznych prospešných baktérií, takzvaných probiotík,“ vysvetľuje celostný lekár Bohumil Ždichynec. Ak je prostredie v našich črevách narušené, nielenže sa môže dostaviť množstvo zažívacích ťažkostí, ale významne je ovplyvnené aj fungovanie imunity. Baktériám v našich črevách, teda črevnej mikroflóre, škodí napríklad užívanie antibiotík a tiež dlhodobý stres.

Aby naše črevá, a tým pádom aj imunitný systém, dobre fungovali, je nutné sa o ne starať. Svojmu zažívaniu veľmi uľahčíme prácu tým, že všetku stravu riadne rozdrvíme v ústach žuvaním a hryzením, a tiež tým, že budeme jesť pomaly. Ak jeme príliš rýchlo, je väčšie riziko, že sa prajeme.

Neprejedajte sa

 „Ak sa najeme na noc, udržujeme v chode tráviaci trakt vrátane pečene, čo sa môže negatívne prejaviť na ich regenerácii. Zaspať po jedle síce potom môže byť jednoduchšie, pretože ak skonzumujeme väčšie množstvo sacharidov, vzrastie hladina glukózy v krvi a organizmus vyplaví inzulín. Ten túto hladinu zníži obvykle na hodnotu nižšiu, než bola predtým, čo sa prejaví pocitom únavy a uľahčí zaspávanie,“ hovorí Ing. Lukáš Vrána, školiteľ programu Cambridge Weight Plan.

Neumývajte si tvár, než idete na mráz

Naše telo zažíva v zime množstvo šokov – okrem prechodov z mrazu do vykúrených miestností je to aj ľadový vietor alebo dokonca ostré slnko v horských oblastiach. Našej pokožke to potom spôsobuje poškodenie ochranného hydrolipidového filmu, ktorý tak stráca prirodzenú obranyschopnosť a je potom ďaleko citlivejší a náchylnejší na podráždenie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie