Záchranná stanica v Zázrivej začala najnovšie požičiavať obranné spreje proti medveďom. Informuje rtvs.sk. Funguje to tak, že turisti si ho zadarmo zoberú a po návrate z hôr ho zase vrátia. K spreju dostanú turisti aj krátke inštrukcie.
„Keď sa diali rôzne útoky a šírila sa panika okolo medveďov, tak tu chýbali konkrétne kroky, rady, nejaký manuál alebo nejaké upozornenia, ako sa ľudia majú správať v lese,“ hovorí správca Záchrannej stanice pre zvieratá v Zázrivej Metod Macek.
Bear Spray: If you are being followed by a bear, the first thing to do is backup & walk away as calmly as possible keeping focus on the bear, DO NOT RUN.
If it still continues to follow you or is getting closer, a spray of Bear spray will usually force the bear to retreat. 💨 pic.twitter.com/bw6KyxS2FA
— H0W_THlNGS_W0RK (@HowThingsWork_) January 26, 2024
Správca záchrannej stanice povedal, že o obranné spreje majú ľudia záujem. Berú si ich na jednodňovú turistiku alebo na víkendový pobyt na chate.
„Je zaujímavé, že ho nikdy nepoužili a dokonca maximálne videli len stopu medveďa, ale boli takí spokojní, že sa na tej vychádzke cítili dobre, že neboli v panike a strachu,“ hovorí Macek.
„V prvom rade si ho vytiahneme z puzdra, následne si odistíme poistku smerom k sebe a tým pádom už je sprej pripravený na použitie,“ hovorí marketingový riaditeľ IBO, s. r. o.Milan Sedláček.
Je výhodnejší ako zbraň
Sprej zvieraťu neublíži, čo je jedna z veľkých výhod oproti zbraniam.
Dočasne ho iba paralyzuje, oslepí a tým dostane turista priestor na únik.
„Oslepnutie, opuch slizníc, sčervenanie očí a tak ďalej. Následne máme druhý sprej, ktorý funguje na báze OC, teda výťažku kapsaicínu, štipľavých čili papričiek a ten spôsobuje pálenie,“ informuje produktová manažérka Tetrao Paulína Hala Magdadiová.
Odborníci odporúčajú ale nemať sprej v batohu, nakoľko majú dosah do desať metrov a sú účinné aj v protivetre do 180 kilometrov za hodinu.
„Ak ten sprej budeme mať na turistike v batohu, tak nám nepomôže, pretože ho nestihneme vybrať. Sú rôzne puzdrá, alebo ho budeme mať pripnutý na opasku,“ informuje Juraj Žiak zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR.
„Je to podľa mňa najúčinnejšie, čo môže byť. Je to účinnejšie ako zbraň, pretože týmto sa nedá netrafiť. Určite nepoužívať len tak, že medveď niekde prechádza okolo a obzerá si vás. Keď už sa približuje a tlačí vyložene do takého ústupu, tak vtedy ho treba použiť,“ hovorí Macek.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)