Začalo obdobie, v ktorom sa často vyskytuje užovka stromová. Ide o najväčšieho hada žijúceho na Slovensku. Tento plaz môže dosahovať dĺžku až 180 centimetrov a je známy svojím štíhlym telom a schopnosťou šplhať po stromoch a kríkoch. Na jeho zvýšený výskyt upozorňuje portál MY Levice.
Aj keď svojím vzhľadom môže vzbudzovať rešpekt, ide o neškodného a veľmi užitočného obyvateľa našej prírody. Obdobie párenia užovky stromovej prebieha od mája do polovice júna. Samce počas tohto obdobia intenzívne hľadajú samice, pričom často prechádzajú veľké vzdialenosti.
Po úspešnom párení budú samice do polovice júla vyhľadávať vhodné miesta na kladenie vajec. Tieto miesta sú často situované v kompostoch, hromadách lístia alebo v práchnivých pňoch, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre inkubáciu vajec.
Samičky kladú 5-8 vajec, z ktorých sa po šiestich až ôsmich týždňoch vyliahnu mláďatá dlhé približne dvadsať centimetrov. Po vyliahnutí mláďatá zvyčajne do jesene neprijímajú potravu, len sa zvlečú z kože a pripravia sa na zimný spánok.
Pre tento druh je typické, že sa na zimu uchyľuje do garáží, pivníc a šôp, kde nachádzajú vhodné podmienky na prezimovanie.
Nikoho neohrozuje
Užovka stromová je veľmi prispôsobivý druh, ktorý sa vyskytuje v rôznych biotopoch. Okrem lesov a záhrad ju možno nájsť aj v parkoch, sadoch a iných oblastiach s dostatkom úkrytov a potravy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)