fbpx

V tomto roku eviduje ministerstvo 15 útokov medveďa na človeka

Reklama
Na snímke minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Envirorezort eviduje v tomto roku 15 útokov medveďa na človeka. Z toho jeden bol smrteľný. V roku 2016 bol jeden útok medveďa na človeka a v roku 2023 ich bolo 12. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR s tým, že postup pri manažmente medveďov bude v zmysle novej legislatívy efektívny a rýchly.

„Budeme chrániť prírodu, ale rovnako aj objektívne záujmy ľudí. Každý medveď, ktorý sa priblíži k obydliam ľudí, bude napriek aktivitám politických strán, ktoré obhajujú záujmy a práva všetkých, len nie našich občanov, na základe nového zákona eliminovaný,“ podotkol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Dodal, že rovnako medveďom patrí ochrana v ich prirodzenom teritóriu.

Ministerstvo komunikovalo spoločný postup s rezortmi vnútra a pôdohospodárstva, ochranármi či poľovníkmi. Aktuálne metodicky usmerňuje okresné úrady, Štátnu ochranu prírody a správy národných parkov pre realizáciu efektívneho a rýchleho zásahu do populácie medveďa s cieľom chrániť ľudí. „V praxi to znamená, že mimoriadnu situáciu budú v zmysle novej legislatívy spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v katastroch ktorých vznikla mimoriadna udalosť v súvislosti s výskytom problémových medveďov,“ priblížilo MŽP. Tvrdí, že ak mimoriadna udalosť vznikne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. V prípade dvoch a viacerých okresov bude môcť mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja.

Užívatelia poľovných revírov budú môcť podľa MŽP žiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu. V lokalitách s opakovaným výskytom medveďa bude vymedzená zóna, v ktorej ho bude možné loviť. V zónach bude zakázané vnadenie zveri, vysvetlilo ministerstvo.

„Žiadosť o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďa hnedého bude obsahovať napríklad údaje o počte problémových jedincov tejto šelmy, mapový podklad so zakreslením hraníc katastrálneho územia a navrhovanej časti revíru, v ktorej bude možné lov realizovať. Rovnako aj navrhovaný počet jedincov, ktorý bude možné odloviť,“ priblížil rezort s tým, že následne vyhodnotí doručené podklady a rozhodne o povolení výnimky.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny o zjednodušenom odstrele medveďov získala ústavnú väčšinu počas májovej schôdze parlamentu. Odobrila ju aj vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová. Právna úprava dostala podľa MŽP zelenú aj od Európskej komisie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie