Pod supervulkánom Flegrejské polia sa opäť trasie zem a prebieha slabší seizmický roj. Otrasy pocítili aj v neďalekom Neapole.
V oblasti supervulkánu Flegrejské polia (Campi Flegrei) opäť prebieha roj slabších zemetrasení. Otrasy bolo cítiť v obci Pozzuoli a vo viacerých štvrtiach neďalekého Neapolu, kde žije vyše 900-tisíc ľudí, informuje imeteo.sk.
#Earthquake (#terremoto) possibly felt 5 sec ago in #Italy (detected from @SismoDetector). Felt it? Tell us via:
📱https://t.co/IbUfG7TFOL
🌐https://t.co/AXvOM7I4Th
🖥https://t.co/wPtMW5ND1t
⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info soon! pic.twitter.com/QLWwNrJo0d— EMSC (@LastQuake) April 14, 2024
Viac ako 75 otrasov zaznamenalo včera predobedom Vezuvské observatórium INGV s epicentrami nachádzajúcimi sa na území Pozzuoli. Hypocentrum zemetrasení bolo v hĺbke približne 3 km.
Najsilnejšie zemetrasenie
Vezuvské observatórium hlásilo najprv oblasť pod talianskym supervulkánom zasiahlo zemetrasenia s magnitúdou 1,1 o 9:39 h a následne s magnitúdou 1,5 o 9:41 h, no krátko nato nastali dve o niečo silnejšie zemetrasenia s magnitúdami 3,7 a 3,1, ktoré sa vyskytli s odstupom približne 5 minút. O 10:01 h nasledovalo zemetrasenie s magnitúdou 3,0.
Vezuvské observatórium oznámilo, že od 9:35 h prebieha v oblasti Flegrejských polí séria seizmických udalostí. Prvé najvýznamnejšie udalosti sa vyskytli o 9.44 a 9.46 h, a obe udalosti boli lokalizované vo vulkáne Solfatara. Ďalšie dnešné zemetrasenia sú slabšie s magnitúdou do 2,0.
Mestská správa spolu s Civilnou ochranou obce Pozzuoli pozorne sleduje vývoj prebiehajúcej seizmickej sekvencie a bude poskytovať následné aktualizácie, kým sa tento jav neukončí.
Hasiči oznámili, že po sérii zemetrasení nie sú hlásené žiadne škody ani zranenia.
V posledných dňoch sa pomerne pravidelne objavujú malé zemetrasenia pod týmto supervulkánom, čo naznačuje mierny pohyb magmy pod sopkou. Naposledy k otrasom došlo začiatkom apríla a po necelých dvoch týždňoch sa otrasy objavujú opäť.
Prebúdzanie supervulkánu je veľmi pomalý proces a k jeho erupcii môže dôjsť až v priebehu desiatok až stoviek rokov, takže dôvody na obavy nie sú, ubezpečujú svetoví vulkanológovia. Nič nenaznačuje tomu, že by supervulkán náhle vybuchol.
Vezuv s výškou 1281 metrov dominuje Neapolskému zálivu. Zatiaľ posledná erupcia sa začala 18. marca 1944, trvala desať dní a vyžiadala si 26 obetí. Vo vulkanickej oblasti zvanej Flegrejské polia ležiacej západne od Neapola bolo v poslednom čase zaznamenaných mnoho slabých, sotva badateľných otrasov. V oblasti platí už jedenásť rokov žltý výstražný stupeň.