fbpx

V Tadžikistane zadržali 9 ľudí v súvislosti s teroristickým útokom v Moskve

Na snímke príslušníci ruskej národnej gardy hliadkujú okolie budovy koncertnej sály Crocus City Hall v západnej časti Moskvy 22. marca 2024. Zdroj: TASR/AP

Tadžické bezpečnostné sily tento týždeň zadržali deväť osôb, ktoré sú podľa nich napojené na podozrivých z teroristického útoku v koncertnej sále pri Moskve a na Islamský štát – Chorásán, afganskú odnož tejto teroristickej skupiny. S odvolaním sa na bezpečnostný zdroj v stredoázijskej krajine o tom v piatok informovala agentúra Reuters.

Bezpečnostné sily v pondelok zadržali deväť ľudí v meste Vachdat a previezli ich do hlavného mesta Dušanbe. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti informuje o zadržaní podozrivých v Tadžikistane v súvislosti s nedávnym krvavým útokom v Krasnogorsku pri Moskve, ktorý si podľa najnovšej bilancie ruských úradov vyžiadal 143 mŕtvych a stovky zranených. Bližšie informácie o zadržaných zatiaľ nie sú k dispozícii.

K zodpovednosti za útok na koncertnú sálu Crocus City Hall sa opakovane prihlásil Islamský štát (IS). Naposledy tak urobil vo štvrtok, niekoľko hodín po tom, ako ruský vyšetrovací výbor uviedol, že má dôkazy o finančných väzbách útočníkov na Ukrajinu, ale podľa agentúry Reuters ich nezverejnil. Washington odmietol tvrdenia ruského vyšetrovacieho výboru ako nezmysel.

Moskva, ktorá od februára 2022 vedie na Ukrajine rozsiahlu vojenskú agresiu, od začiatku naznačovala, že útočníci boli napojení na Ukrajinu. Kyjev akékoľvek prepojenia rázne poprel.

Bolo zatknutých 11 podozrivých

Ruské bezpečnostné zložky zadržali v prvých 24 hodinách po útoku 11 ľudí a osem z nich, vrátane štyroch údajných páchateľov, skončilo vo väzbe, informovala agentúra Reuters. Vo štvrtok ruský Vyšetrovací výbor informoval o ďalšom zadržanom, ktorý sa podľa neho podieľal na financovaní operácie. Väčšina zadržaných pochádza z Tadžikistanu.

Prevažne moslimský Tadžikistan hraničí s Afganistanom. Agentúra AP už skôr informovala, že krajina trpí chudobou a náboženským napätím. Radikálni islamisti boli jednou z hlavných síl stojacich proti vláde v občianskej vojne v 90. rokoch, ktorá krajinu spustošila a vyžiadala si až 150 000 obetí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie