Kúpanie v mori môže priniesť aj nepríjemné zranenia. O tom sa presvedčil Ján, ktorého v mori niečo škaredo škrablo. Ísť mohlo napríklad o oceľové lano, ale aj o poranenia spôsobené rybou. Nebezpečné však môžu byť aj medúzy alebo ježovky. Informuje portál tn.cz.
Výlet k moru sa môže ľahko premeniť na nepríjemnú záležitosť. Stačí, keď vás niečo vo vode zraní. A nemusí to byť ani žralok. Škaredú ranu si z mora odniesol Ján Chramosta, ktorý bol na dovolenke v tureckom letovisku Kizilot.
„S priateľom plávame v mori, desať metrov od brehu. Zrazu tupý náraz do stehna, v hĺbke. Vylezieme von a všimneme si množstvo krvi a rozpárané nohy. Plavčík to ošetril a pýtal sa, či to nebola ryba,“ popísala na facebooku okolnosti zranenia jeho partnerka Natália Stádníková a zverejnila aj fotku. Pýtala sa tiež, či má niekto podobnú skúsenosť.
Ozvali sa jej desiatky ľudí. Podľa niektorých išlo pravdepodobne o zranenie od nejakého neporiadku k moru.
„Ja raz narazila do nejakého oceľového lana pod hladinou, tiež asi desať metrov od brehu. Odrelo mi to nohu. Vraj na tie laná cez zimu pútajú loďky, aby im ich vlny neodniesli,“ reagovala jedna z účastníčok diskusie.
Niektorí ale rybu nevylučujú.
„Mňa v Turecku tiež diabla pod kolenom. Bolo to na dva stehy asi tri hodiny pred odchodom na letisko. Už nikdy viac,“ posťažovala sa ďalší diskutujúci.
Veľmi ostrú plutvu, ktorá by podobná zranená mohla spôsobiť, má napríklad bodlok červenomorský. Ten, ako už názov napovedá, žije predovšetkým v Červenom mori a nepríjemnú skúsenosť s ním mala aj rada Čechov.
Pred rokmi na to upozornil napríklad denník Blesk. Bodlok sa už ale dostal aj do Stredozemného mora, konkrétne do jeho východnej časti.
V minulých rokoch bola táto ryba podľa medzinárodnej skupiny vedcov videná pri stredomorskom pobreží Egypta, v mori pri Pásme Gazy, ale aj pri gréckom ostrove Kos, doslova na dohľad od pobrežia Turecka.
Ďalšie hrozby v mori
Stredozemné more ale prináša aj ďalšie riziká. Ako pripomína chorvátsky web 24sata, časté je u turistov napríklad popŕhlenie medúzou. Obdobné zranenie môže spôsobiť aj sasanka. V oboch prípadoch odborníci radia umyť po zranení zasiahnuté miesto morskou vodou a následne octom alebo alkoholom.
Veľmi nepríjemné zranenie môže spôsobiť aj napríklad morský ježko alebo ježovka. Pokiaľ naň človek šliapne, odborníci odporúčajú s pomocou sterilnej ihly opatrne vytiahnuť ostne, ktoré zostanú v koži, a miesto dôkladne vydezinfikovať a ošetriť.
Napríklad pri pobreží Talianska sa potom rozmnožili morské červy s jedovatými štetinami. Tie odborníci po prípadnom kontakte radia vytiahnuť s pomocou lepiacej pásky a miesto následne vydezinfikovať, umyť a ošetriť protizápalovou masťou.