V Španielsku zatkli RUSKÝ PÁR za pašovanie ŠELIEM. Medzinárodný gang mal operovať aj v Poľsku

Foto: Guardia Civil Ministry of Interior, unsplash.com
Reklama

Španielska civilná garda zatkla na ostrove Mallorca ruský manželský pár, ktorý čelí podozreniam z online predaja chránených exotických mačkovitých šeliem vrátane bielych tigrov, škvrnitých leopardov či púm. Za niektoré z týchto zvierat si mali pýtať až 60-tisíc eur.

Počas razie našli 19 zvierat

Pri razii v dome podozrivých v meste Manacor polícia objavila a zhabala 19 zvierat. Okrem toho zaistila vyše 40 podozrivých zvieracích pasov pochádzajúcich z Ruska, Bieloruska či Číny, informujú Euronews.

Pár vo veku 48 a 46 rokov čelí obvineniam z trestných činov proti prírode, pašovania, účasti v organizovanom zločine a falšovania dokumentov. Vyšetrovanie sa zároveň rozšírilo aj na 48-ročného občana Izraela.

Šelmy predávali na sieťach

Vyšetrovanie sa začalo už v marci 2024, keď sa polícia dozvedela o podozrivej činnosti – pár mal na sociálnych sieťach predávať servaly, karakaly a hybridy týchto mačiek s domácimi plemenami.

V ponuke sa objavili aj biele tigre, oblačné leopardy, čierne leopardy, rysy, hyeny a pumy – s cenami dosahujúcimi desiatky tisíc eur.

Pašovali ich cez Poľsko

Podľa gardy (národný polovojenský policajný zbor) ide len o špičku ľadovca: „Tento prípad je súčasťou širšieho medzinárodného zločineckého systému, v ktorom figurujú chovatelia, dopravcovia a veterinári.“

Zvieratá boli podľa úradov do EÚ pašované cez bielorusko-poľskú hranicu s použitím falošných dokumentov.

Zdroj: Guardia Civil Ministry of Interior

Pokútny trend z východu

Zadržané zvieratá pochádzali prevažne z východnej Európy – Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Pokusy o chov týchto šeliem ako domácich miláčikov sa podľa vyšetrovateľov šíria nielen v postsovietskych krajinách, ale už aj inde v Európe.

Zvieratá poputujú do Alicante

Zvieratá zachránené počas operácie budú prevezené do špecializovaného centra pre záchranu a rehabilitáciu exotických cicavcov v Alicante na východe Španielska.

EU ako tranzitný bod

V roku 2022 bolo v členských štátoch EÚ zaznamenaných viac ako 3 600 prípadov nelegálnych obchodov s druhmi chránenými dohodou CITES.

Až 70 % týchto prípadov sa týkalo Nemecka, Holandska, Francúzska, Španielska a Talianska. Medzi najčastejšie pašované produkty patrili liečivá na báze rastlín, drevo a živé zvieratá, vrátane dravých vtákov, korytnačiek a šeliem, informoval britský vládny portál.

Medzinárodná operácia Thunder

V októbri 2023 sa uskutočnila globálna operácia, do ktorej bolo zapojených 133 krajín. Zabezpečilo sa viac ako 2 100 zásahov, vrátane konfiškácie tiel veľkých mačiek, nosorožích rohov a slonovinových výrobkov.

Len v Spojenom kráľovstve bolo zaistených 53 živých vtákov, 5,5 kg slonoviny a viac ako 1 000 nelegálnych doplnkov stravy obsahujúcich chránené druhy, zverejnila britská vláda.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia