V Španielsku bola zistená hepatitída v jahodách z Maroka. Poľnohospodári chcú vysvetlenie

Reklama
Maroko je jedným z najväčších vývozcov jahôd na svete, väčšina z nich sa vyváža do Európskej únie. Zdroj: X/J. D. Rodriguez-Blanco

Podľa platných predpisov sa v prípade odmietnutia chybnej zásielky na hraniciach začne proces likvidácie výrobku v závislosti od druhu potraviny a jej vlastností. Tým sa zabráni ohrozeniu bezpečnosti potravín a zdravia spotrebiteľov.

Jedlo ako citlivá téma

Dovoz potravín do Európy je v súčasnosti pod drobnohľadom úradov a médií, keďže protesty poľnohospodárov proti nariadeniam EÚ v celej Európe stále rastú. Najmä Španielsko nalieha na EÚ, aby zahraniční výrobcovia boli hodnotení rovnakým metrom ako miestni pestovatelia. Vedúci predstavitelia odvetvia tvrdia, že miestni pestovatelia musia dodržiavať oveľa prísnejšie pravidlá ako tí zahraniční.

Poľnohospodári tiež vyzvali španielskych spotrebiteľov, aby uprednostnili jahody z Huelvy v Andalúzii, ktoré sú podľa nich naďalej bezpečné na konzumáciu.

Vývoz čerstvých jahôd z Maroka dosiahol v roku 2022 historické maximum. Krajina vyviezla 22 400 ton čerstvých jahôd, čo je o 17 % viac ako v roku 2021 a takmer o 1 000 ton viac ako predchádzajúci rekord z roku 2019.

Hoci objem vývozu čerstvých jahôd je celkovo nižší ako objem vývozu mrazených alebo čerstvých malín a čučoriedok, jahody sú stále jednou z kľúčových sezónnych komodít pre vývoz ovocia a zeleniny z krajiny. Väčšina marockej produkcie smeruje do krajín Európskej únie.

Jahody prinášajú Maroku každoročne príjmy vo výške 40 až 70 miliónov dolárov (vyše 36 – 64 miliónov eur).

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie