Federálni záchranári nasadení v Severnej Karolíne, zasiahnutej hurikánom Helene, sa museli cez víkend evakuovať kvôli obavám, že by ich mohla ohroziť „ozbrojená milícia“. Vojaci Národnej gardy totiž zaznamenali dve autá plné ozbrojencov, ktorí o sebe tvrdili, že lovia zamestnancov Federálneho úradu pre krízové riadenie (FEMA).
„FEMA nabáda všetkých federálnych záchranárov v okrese Rutherford County v Severnej Karolíne, aby sa stiahli a okamžite sa z neho evakuovali,“ stálo v e-maile Lesnej správy USA, ktorý sa dostal do rúk reportérov. V spomínanom okrese sa nachádzajú mestá Rutherfordton, Forest City a Chimney Rock, ktoré všetky silne zasiahli povodne spôsobené hurikánom. Tie strhli niekoľko domov, zaplavili cesty a zabili desiatky ľudí, pripomína denník The Guardian.
Ako sa z hurikánu stala politická zbraň
Politizácia vládnej reakcie po hurikáne Helene, a neskôr aj po hurikáne Milton, vytvorila podľa denníka ideálnu náborovú príležitosť pre skupiny presadzujúce nadradenosť bielej rasy. Obzvlášť k tomu prispela vyvrátená dezinformácia šírená aj republikánskym kandidátom na prezidenta Donaldom Trumpom, podľa ktorého vláda nemá na pomoc postihnutým peniaze, pretože ich rozdala nelegálnym migrantom, uvádzajú české Novinky.
Členovia radikálnych skupín teraz pre vládou vyslaných záchranárov predstavujú potenciálne bezpečnostné riziko, obzvlášť v ťažko dostupných oblastiach, ako je práve Rutherford County. Tam nasadených záchranárov sa však podľa lesnej správy už cez víkend podarilo evakuovať do „bezpečnej oblasti“.
FEMA kvôli hrozbám, ktorým teraz jej zamestnanci čelia, úplne zmenila svoj operačný model. Zatiaľ čo predtým boli jej tímy mobilné, teraz operujú z fixných lokácií. „FEMA kvôli bezpečnosti nášho personálu a preživších katastrofu, ktorým pomáhame, vykonala niekoľko operačných úprav,“ uviedol anonymný predstaviteľ úradu.
Úrad po úderoch dvoch ničivých hurikánov zápasí aj s konšpiračnými teóriami, že ich ovládala americká vláda, ktorá chcela buď zaútočiť na štáty, ktoré podporujú republikánov, alebo vypratať územie pred začatím ťažby lítia. Federálni zamestnanci tiež čelia mnohým antisemitistickým útokom, ktoré idú často s konšpiračnými teóriami ruka v ruke.
Nejde o ojedinelý prípad
Prípad severokarolínskych milícií „na love“ nie je ojedinelý. Polícia v oblasti zaznamenala aj prípad, keď miestnych obyvateľov vyhrážal personálu FEMA u distribučného strediska zásob. Podľa bývalej zamestnankyne lesnej správy Rivy Duncanovej sa federálni zamestnanci často stretávajú s nevôľou aj u tých, ktorým sa snažia pomôcť.
„Je to strašné, pretože veľa týchto ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc, ju odmieta, pretože veria tým veciam, čo ľudia hovoria o FEMA a o vláde. A je to smutné, pretože práve oni potrebujú pomoc asi najviac,“ povedala Duncanová.
Nejde ani o úplne nový fenomén. Už pred štyrmi rokmi v Corbette v štáte Oregon počas lesných požiarov miestni hlásili, že ich na ceste zastavovali ozbrojenci, ktorí požadovali, aby sa legitimovali.
Hoci sa mnoho belošských nacionalistov v USA po prírodných katastrofách stavia do úlohy samozvaných strážcov štátu pred démonizovanou vládou, po hurikánoch Helene a Milton boli na Floride a v Severnej a Južnej Karolíne zaznamenané aj prípady, keď tieto skupiny naopak svoj odpor proti vláde prejavujú pomáhaním v zasiahnutých oblastiach.
„My z Patriot Front sme tu, aby sme pomáhali našim miestnym komunitám… Naši politici môžu prešľapovať a rýchlo prepnúť na svoje reči o Izraeli, ale my skutočne podporujeme naše komunity a to, že Amerika je na prvom mieste,“ zverejnila napríklad na sociálnej sieti X neofašistická organizácia známa presadzovaním nadradenosti bielej rasy.