fbpx

V ruskom väzení zomrel Alexej Navaľnyj

Na snímke väznený ruský opozičný vodca Alexej Navaľný. Zdroj: X/Seznam Zprávy

Ani šišky by nemusel rozdávať. Navaľnyj bol však Rus. Volieb sa zúčastniť nemohol. Namiesto toho dlhšie ako dekádu vzdoroval Kremľu a bojoval o priazeň občianskej spoločnosti. A to chce v krajine Vladimíra Putina, kde sú opozičné aktivity nezriedka zárukou zlého konca, viac ako odvahu.

Kde to celé začalo

Vyštudovaný právnik začal svoju politickú kariéru na začiatku tisícročia. Najprv sa hlásil k najstaršej ruskej liberálnej opozičnej partiji Jablko. Z nej bol však vyhodený, za pokus o zvrhnutie jej zakladateľa Grigorija Javlinského. Nasledovala doslova otočka o 180 stupňov.

Navaľnyj sa dal dokopy s ruskými nacionalistami a imperialistmi. Z tej doby pochádza aj škandalózne video na podporu legálneho držania zbraní, v ktorom akoby strieľa po moslimovi. Sám Navaľnyj pritom nikdy neskrýval niektoré svoje krajne národovecké postoje.

V minulosti napríklad populisticky vystupoval za zavedenie vízového režimu so štátmi Strednej Ázie. Rovnako presadzoval, aby ruská vláda prestala dotovať severakaukazskej republiky. Čo je populárna téma stúpencov ruskej krajnej pravice. Prerod Navaľného v opozičného predáka ohrozujúceho záujmy Kremľa nastal v roku 2011.

Vladimir Putin sa chystal na svoj návrat do prezidentského kresla. Ako predseda vlády a šéf strany Jednotné Rusko potreboval, aby jeho partaj s drvivým prehľadom vyhrala parlamentné voľby. Ako sa aj na Putinovu stranu pristane a patrí. Lenže Navaľnyj mu jeho plány zhatil.

„Jednotné Rusko je strana podvodníkov a zlodejov.“ Veta prednesená Navaľným počas rozhlasovej debaty so svojráznym poslancom kremeľskej strany Jevgenijom Fjodorovom sa stala hlavným heslom naštvanej časti ruskej spoločnosti. A so všetkou pravdepodobnosťou ovplyvnila aj vlnu protestov, ktorá po voľbách do Štátnej dumy na niekoľko mesiacov zasiahla Moskvu, Petrohrad a niektoré ďalšie ruské mestá.

Heslo vyjadrovalo frustráciu Rusov z volebných podvodov, ale aj nelegitímny návrat Vladimíra Putina na kremeľský trón. Navaľnyj touto jednoduchou vetou fakticky verejne znemožnil Putinovu štátostranu. A hoci Jednotné Rusko si stále drží väčšinu v ruskom parlamente, dôverou ruskej spoločnosti sa chváliť nemôže.

Prelom roku 2011/12 ukázal Navaľného potenciál.

Stal sa aktívnym vodcom protirežimných protestov. Jeho prevahou bola charizma a otváranie nových tém, ktorá pritiahla k politike ruskú strednú triedu a neskôr aj mládež. To sa opozičným poslancom z 90. rokov, ktorí sa pre väčšiu časť ruskej spoločnosti kompromitovali ako predstavitelia elít Jeľcinovho obdobia, dovtedy nedarilo.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie