V rakúskych Alpách uviazla dvojica horolezcov zo Slovenska, ich záchranu sťažuje silný vietor

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Bergrettung Bad Gastein

Dvojica horolezcov zo Slovenska v nedeľu uviazla na vrchu Grossglockner v rakúskych Alpách. Záchranné práce pokračujú. V pondelok o tom informovala správa z agentúry APA.

Horolezci v nedeľu večer v núdzovom volaní uviedli, že pri páde skaly na severnej stene Grossglockneru utrpeli zranenia. Podarilo sa im uchýliť do bivaku v nadmorskej výške asi 3 200 metrov.

Podľa polície sa k nim pre silný vietor nemohol dostať záchranársky vrtuľník a ich prevoz do bezpečia sa má dokončiť v pondelok. Grossglockner s nadmorskou výškou 3 798 metrov je najvyšší vrch Rakúska medzi spolkovými krajinami Korutánsko a Tirolsko.

Vietor v nárazoch do 110 km/h

Záchrana mala prebehnúť v pondelok ráno. „Vrtuľník Libelle bol v prevádzke, ale plánovaný let na Grossglockner nebol možný. Nárazy vetra dosahujú rýchlosť až 110 km/h,“ povedal pre denník Kleine Zeitung Nikolaus Brandstätter, ktorý je vedúcim na miestnej pobočke horskej záchrannej služby Heiligenblut. Horskí záchranári najprv uvažovali o tom, že z medzistanice v Rossbachu vystúpia pešo na Glockner. To by im však trvalo najmenej sedem hodín a bolo by tam riziko vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky.

Slováci sú stále v bivaku. Jeden je zranený na ramene, jeho kamarát na nohe. „Batérie v mobilných telefónoch majú nabité, vďaka nim môžeme komunikovať. Povedali nám, že na zjazd si netrúfli. Ale sú dobre vybavení, ako väčšina horolezcov z bývalého východného bloku,“ hovorí Brandstätter. Slováci povedali, že sú dostatočne vybavení na to, aby zostali v bivaku ešte jednu noc.

Podľa GeoSphere bude vietor počas pondelka uslabnúť.„Vo večerných hodinách by mala rýchlosť dosahovať okolo 50 km/h,“ hovorí meteorológ Alexander Hedenig. Vysoká rýchlosť vetra by už v utorok nemala byť problémom.

Bivak stojí vyvýšený na oceľovom rúrkovom ráme na pevnej skale na severnej stene Grossglocknera. Bežne sa do neho zmestí 15 osôb a v prípade núdze až 25 osôb. Pre nový bivakovací box, ktorého prefabrikáty boli v roku 2020 kus po kuse privezené vrtuľníkom na horu, bolo dôležité najmä to, aby mal čo najmenšiu ekologickú stopu. V núdzovom prístrešku je okrem poschodových postelí aj malý stolík a vybavenie na varenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie