„Ten sa však na miesto dostavil až po pár hodinách. Polícia nemá technické prostriedky na násilné otvorenie kapoty vozidla. Navyše, v zmysle zákona, k tomu nie je ani oprávnená. Ak by bol ohrozený život alebo zdravie človeka (napr. zamknuté dieťa vo vozidle), v tomto prípade môže polícia konať a vozidlo otvoriť, napr. rozbitím okna,“ skonštatovala pre topky.sk.
Podľa jej vyjadrenia je mačka v zmysle zákona považovaná za vec. „V zmysle zákona sa zviera, hoci je to živý tvor, považuje za vec. Z toho dôvodu nebola polícia oprávnená vozidlo násilím otvoriť a majiteľovi vozidla toto za účelom záchrany zvieraťa poškodiť,“ doplnila.
Dokonca v prípade, ak by sa pokúsili mačiatko zachrániť, mohli by znášať následky. „Zo všeobecných ustanovení Občianskeho zákonníka o odvracaní hroziacej škody v prípade krajnej núdze vyplýva, že ak by občan rozbil inému okno alebo niečo iné na aute, aby oslobodil mačku, tak škoda, ktorú týmto spôsobí bude nepochybne väčšia ako škoda, ktorú odvracal a môže teda znášať následky a zodpovednosť za vzniknuté škody. Rovnaký následok by znášalo MV SR, ak by sme rozbili auto kvôli záchrane zvieraťa a majiteľ vozidla by potom žiadal náhradu,“ dodala Kuzmová.
Ako však uvádza Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieku Slovenskej republiky Národná rada Slovenskej republiky ešte v roku 2018 schválila zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý hovorí, že zviera nie je vec. „Slovensko sa prijatím novely zaraďuje medzi kultúrne krajiny, ktoré nepovažujú zviera za vec, ale za živú cítiacu bytosť,“uvádza ministerstvo.