V populárnej destinácii Slovákov sa treba mať na pozore. Na plážach sa objavil nebezpečne jedovatý tvor

tentenerife-mechúrovkaerife
Na Kanárskych ostrovoch sa objavili Mechúrovky portugalské sa môžu výzorom javiť ako medúzy, avšak tento „modrý portugalský bojovník“, ako je ľudovo prezývaný, je smrteľne jedovatý. Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Maria Lupan, wikimedia commons/Fernando Losada Rodríguez
Reklama

V roku 2024 zaznamenali ostrovy 10-percentný nárast návštevnosti v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Kanárske ostrovy patria medzi vyhľadávané destinácie aj medzi Slovákmi. V roku 2024 zaznamenali v návštevnosti výnimočný rok s takmer 18 miliónmi domácich, ale aj zahraničných turistov.

Nárast návštevnosti

Podľa spresnených údajov vlády Kanárskych ostrovov a štatistík cestujúcich na letiskách (ktoré registrovali 52,8 milióna cestujúcich), súostrovie privítalo v roku 2024 15,5 milióna medzinárodných turistov, píše portál canarianweekly.com.

Vysoká návštevnosť predstavuje znamenitý 10-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo znamená prílev o takmer 1,4 milióna viac zahraničných návštevníkov. V priemere na ostrovy prišlo ďalších 120-tisíc turistov mesačne.

Tenerife zostáva dominantnou destináciou v rámci Kanárskych ostrovov, ktorá priťahuje viac ako 6,2 milióna medzinárodných turistov a viac ako 900-tisíc domácich návštevníkov, čo predstavovalo za rok 2024 celkovo vyše 7 miliónov návštevníkov.

Na nerozoznanie od medúzy

Cestujúci na toto úchvatné miesto sa však musia mať na pozore. Ako píše Plus 1 deň, na pobreží sa objavili nebezpečné tvory. Mechúrovky portugalské sa môžu výzorom javiť ako medúzy, avšak tento „modrý portugalský bojovník“, ako je ľudovo prezývaný, je smrteľne jedovatý.

Oceán vyplavuje tvory na pláži Las Teresitas, ktorá sa nachádza v hlavnom meste ostrova Santa Cruz de Tenerife. Úrady varujú turistov a kúpajúcich sa žltými a fialovými vlajkami. Riziko predstavujú chápadlá mechúroviek, ktoré môžu dosiahnuť úctyhodnú dĺžku až 30 metrov napriek tomu, že samotný neónovo modrofialový tvor má veľkosť len 35 centimetrov.

V prvom okamihu je na nerozoznanie od medúzy, s ktorou sú si veľmi blízke. Ich jed je veľmi silný a slúži na to, aby paralyzoval a usmrtil menšie ryby a kôrovce. Popálenie je pre človeka viac bolestivejšie ako od medúzy a sú prípady, kedy môže človeka zabiť aj potom, čo mechúrovka zahynie.

„Pre človeka je síce smrteľný len zriedka, ale je bolestivé a spôsobuje rany na koži. Upozorňujeme návštevníkov pláží: Bodnúť vás môže aj niekoľko týždňov po tom, čo bola vyplavená na breh,“ varuje Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA).

V miestach, kde sa pohybujú plavci, skontrolovalo plavidlo Červeného kríža, aby zabezpečilo bezpečnosť vôd pre turistov. Lokalita výskytu mechúroviek je závislá od samotných tvorov, keďže nedokážu plávať a nechávajú sa unášať prúdom alebo vetrom. Okrem dlhých chápadiel majú na tele mechúr s plynom, ktorý im umožní sa udržať na morskej hladine.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark (VIDEO)
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie