V parlamente rokujú o investovaní z II. piliera či nájomnom bývaní. Témou je aj COVIDOVÁ AMNESTIA, schválili novelu o ŠPORTE

Huliak NR SR
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák
Reklama

Poslanci v Národnej rade SR pokračujú v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, tzv. covidovou amnestiou. Počas 33. schôdze však na rokovanie pribudnú aj novely zákonov, ktoré sa majú prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Jednou z nich návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Rozhodli o tom v utorok. Ak ju schvália, dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli v budúcnosti investovať majetok z druhého piliera aj do diaľnic či nehnuteľností na Slovensku. Opozícia sa toho obáva.

„Celkový objem majetku v správe DSS bol na začiatku apríla 2025 na úrovni približne 16,6 miliardy eur. Finančné nástroje vhodné na priame financovanie náročnejších infraštruktúrnych projektov využitím aktív v dôchodkových fondoch v regulácii absentujú,“ uviedlo ministerstvo práce. DSS v súčasnosti podľa neho umiestňujú majetok prevažne do akciových investícií, ktoré kopírujú vývoj svetovej ekonomiky. Podstatná časť aktív je pritom zameraná na USA, v menšej miere na Európu alebo na vyspelé ázijské trhy. Rezort práce chce novelou presmerovať časť investícií dôchodkových fondov aj na Slovensko.

Pri otváraní II. piliera je opozícia v strehu

Ako informoval Denník N, opozícia je obozretná. Marián Viskupič z SaS povedal, že samotný návrh zákona – tak ako je pripravený – podporuje. Vyzdvihol, že je to dobrovoľné zdola a limit zhora je nastavený nízko. „Nepáči sa mi, že to nejde v štandardnom legislatívnom procese. Budem ho veľmi pozorne sledovať.“ Podľa neho vždy, keď Ficova vláda otvárala zákon o druhom pilieri, hrozilo, že to nedopadne dobre. Podľa poslanca Štefana Kišša z PS však má štát verejné projekty financovať z vlastných peňazí. „Výnosnosť verejných infraštruktúrnych projektov je nízka na to, aby sme sa na ne skladali svojimi dôchodkami. Peniaze na budúce dôchodky sa tak môžu stratiť pri financovaní megalomanských nápadov ministrov alebo pri politickej korupcii,“ hovorí Kišš.

Vláda potrebuje tieto peniaze na investície

„Dôchodkové správcovské spoločnosti by na základe predloženého návrhu mohli využiť majetok v dôchodkových fondoch na financovanie rozvoja reálnej ekonomiky pri rôznych, aj náročnejších, infraštruktúrnych projektoch na území Slovenskej republiky, napríklad výstavba nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizácia verejnej dopravnej siete a energetickej siete, zelená infraštruktúra,“ priblížil rezort práce. Novela má byť účinná dňom vyhlásenia.

Nájomné byty aj z nebytových priestorov

Aj vládny návrh novely zákona o štátnej podpore nájomného bývania prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Do tohto systému by tak mohli byť po novom zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie. Podľa ministerstva dopravy je súčasné znenie zákona striktné.

Zámerom rezortu dopravy je tak umožniť prestavbu nedostatočne využívaných nebytových budov na bytové domy. Novela má zároveň zrušiť obmedzenie projektu nájomného bývania, ktorý musí v súčasnosti obsahovať aspoň 20 bytov. Cieľom je zahrnutie čo najväčšieho množstva projektov do systému nájomného bývania.

Výhody pre štátom podporované bývanie do konca roka 2028

„Za účelom prevencie neželaných dopadov na kvalitu štátom podporovaného nájomného bývania sa však súčasne navrhuje obmedzenie, že vo všetkých projektoch nájomného bývania jedného investičného partnera v jednom katastrálnom území môže byť najviac 100 bytov určených rozhodnutím stavebného úradu ako nebytové priestory na funkciu bývania alebo ubytovania a vo všetkých projektoch nájomného bývania jedného investičného partnera celkovo najviac 500 takýchto nájomných bytov,“ vysvetlil rezort dopravy. Možnosť schvaľovať projekty nájomného bývania, ktorých súčasťou sú nebytové priestory určené na funkciu bývania alebo ubytovania, má byť časovo obmedzená do 31. decembra 2028.

Menej byrokracie pre šport, viac výhod pre sponzorov

Poslanci v utorok schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie. Úprava má tiež posilniť pracovnoprávny charakter výkonu činnosti športovcov a zlepšiť postavenie športových odborníkov. Športové organizácie má odbremeniť od viacerých povinností, ktoré mali byrokratický charakter.

Po novom sa majú zlepšiť podmienky týkajúce sa sponzorských zmlúv, napríklad zvýšením limitu pre náklady na uvádzanie sponzora. „Sponzorom sa tým zatraktívni využívanie inštitútu zmluvy o sponzorstve v športe, pretože sa rozšíria materiálne možnosti marketingovej a mediálnej prezentácie,“ uviedlo ministerstvo.

Novela prináša zrušenie štvorročného obmedzenia sponzorskej zmluvy. Upravuje spôsob rozdelenia finančných prostriedkov z príspevku uznanému športu národným športovým zväzom. Rozšíri oblasť pôsobnosti národnej antidopingovej agentúry, ktorá bude zodpovedná aj za oblasť boja proti manipulácii športových podujatí, rasovej alebo rodovej diskriminácii a nenávistným a násilným prejavom v športe.

Minister môže udeľovať tituly bez schválenia vládou

Novela tiež umožní ministrovi športu, aby mohol udeliť čestné štátne tituly ako majster športu, zaslúžilý majster športu, zaslúžilý odborník alebo pracovník v športe aj bez poverenia vládneho kabinetu. Bude môcť rozhodnúť aj o finančnej odmene pri udelení čestného štátneho titulu, dosiahnutí životného jubilea alebo za mimoriadny športový výkon na medzinárodnej úrovni súťaženia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova