Dnes ráno sa začala sa mimoriadna schôdza v Národnej rade k zmenám v Rozhlase a televízii Slovenska, ktorá sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Pôvodný návrh zákona z dielne rezortu kultúry ministerky Martiny Šimkovičovej vzbudil v opozícií, ale aj v samotnej inštitúcií rozruch, v dôsledku čoho došlo aj k jeho úprave. Aj napriek tomu s jeho znením nesúhlasia. Koalícia však predpokladá, že návrh zákona o STVR schvália. Hlasovať o ňom by sa malo vo štvrtok o 17.00 h. Poslanci SNS a Smeru sa v reakcii na konanie kolegov z hnutia Slovensko postavili pri ministerku kultúry, aby jej tak vyjadrili podporu. Informuje portál topky.sk.
Ministerka kultúry Šimkovičová na úvod rokovania odôvodňovala vládny návrh o zmenách v RTVS, v ktorom opäť hovorila o stratení vyváženosti, verejnoprávnosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti či transparentnosti. Počas jej prejavu sa poslanci z hnutia Slovensko postavili pred ňu do radu so zalepenými ústami a so sloganom „Koniec slobody slova v RTVS“.
Následne sa ako podpora za ministerku postavili koaliční poslanci.
Zákon umožní lepšie hospodárenie i modernizáciu
Vytvorenie legislatívneho prostredia je prvým krokom pre úspešné pôsobenie slovenskej televízie a slovenského rozhlasu v novom digitálnom mediálnom prostredí. Nový zákon predpokladá aj možnosť lepšieho hospodárenia, modernizácie a zdrojov na ocenenie tvorcov zo zvýšeného podielu na reklamnom balíku.
Vytvára takisto platformu na prehodnotenie súčasných podmienok duálneho systému. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) to uviedla v úvode diskusie k návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), o ktorom Národná rada (NR) SR v stredu rokuje v prvom čítaní.
„Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality, a hlavne prejsť k objektivite a spravodlivosti,“ vyhlásila ministerka. Zdôraznila, že úloha zabezpečiť nové fungovanie súčasného Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vyplýva z programového vyhlásenia vlády.
Šimkovičová argumentovala, že ani po takmer 14 rokoch od prijatia súčasného zákona sa nepodarilo naplniť jeho základné ciele, ako je napríklad zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania, a zabezpečiť jeho finančnú konsolidáciu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)