Odborníci ale ďalej varujú, že s podobnými trikmi sa môžu dostať aj do iných aplikácií.
Hackeri hľadajú rôzne spôsoby, ako sa dostať do našich zariadení. Nielen, že sú naše mailové schránky často zahltené nebezpečnými správami, najnovšie sa im podarilo vytvoriť sofistikovaný trik, ktorý si používateľ na prvý pohľad nemusí všimnúť.
Naskenovanie kódu
Ako informuje Vo svete IT, hackeri sa zamerali na známe aplikácie, ktoré majú nainštalované desiatky miliónov ľudí po celom svete. Google upozorňuje na hrozbu, ktorá môže zapríčiniť odcudzenie účtu v aplikáciách ako WhatsApp, Signal či Telegram.
Odborníci ale ďalej varujú, že s podobnými trikmi sa môžu dostať aj do iných aplikácií. Za všetkým momentálne stojí niekoľko skupín hackerov ako napríklad UNC5792, UNC4221, APT44 (známa aj ako Sandworm) či Turla, ktorí sú napojení na ruskú FSB.
Útočníci sa pokúšajú do vášho zariadenia dostať prostredníctvom QR kódov, ktoré sa najskôr javia ako určité pozvánky pre používateľov, aby sa pridali do skupiny, alebo že sú im odosielané bezpečnostné varovania. Často dochádza aj k falšovaniu skutočného dizajnu Signalu a ďalších platforiem.
Problém nastáva, pokiaľ majiteľ telefónu tento kód naskenuje a tým dôjde k prepojeniu vášho účtu s iným zariadením, ktorý spravujú hackeri. Vďaka tomu získajú prístup k správam a niekedy môže dôjsť aj k úplnému zablokovaniu prístupu k profilu.
Cieľom útokov sú prevažne dôležité osoby pre spravodajské služby napríklad vojaci, ale tiež známe osobnosti, politici, novinári či aktivisti.
Ďalší hackerský trik
V nebezpečí sú aj používateľa, ktorí majú v portfóliu väčšie profily na sociálnych sieťach. Prostredníctvom ich účtov sa darí ukradnúť citlivé dáta alebo ovládnuť šírenie príspevkov.
Podľa Google je zdieľanie zariadení praktickým prvkom, avšak v tomto prípade, kedy dochádza k jeho zneužitiu aj nebezpečným pre bežných používateľov, ktorí si pred kliknutím neoveria pravosť odkazu.
Ak sa chcete uistiť, že vaše zariadenie nie je napojené na žiadnu ruskú skupinu, v spomínaných aplikáciách WhatsApp, Telegram či Signal po otvorení kliknite na tri bodky a vyberte možnosť „Prepojené zariadenia“. Overte si v nastaveniach, s ktorými zariadeniami je prepojený váš telefón.
Zariadenia používateľov sú v ohrození vďaka ďalším hackerským trikom, ktoré sa pokúšajú ukradnúť lokálne uložené databázy správ v Androidoch alebo vo Windows zariadeniach.
K správam sa im darí dostať nástrojmi ako malware Infamous Chisel, ktorý prehľadáva zariadenia a súbory, v ktorých sú uložené obsahy odoslaných či prijatých správ.