fbpx

V OBĽÚBENEJ destinácii Slovákov sa premnožili JEDOVATÉ ryby. Na TOTO si daj pozor

Ryba fugu, Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Cnn.gr, Pixabay.com

Rovnako bolo zaznamenaných 28 útokov, ktoré viedli k uhryznutiu a prípadom amputácie prstov samotnou rybou. Jeden z týchto prípadov sa stal aj v Grécku. V Turecku po jednom z týchto uhryznutí utrpel jeden plavec sekundárnu infekciu nohy.

Bude vás zaujímať

Dopady na biodiverzitu

Okrem útokov na ľudí majú populácie fugu, ako uvádza Karachle, veľké dopady aj na biodiverzitu a rybolov. „Jedia druhy ako chobotnice a morských čertov, ale aj miestne druhy, čím menia zloženie biocenóz,“ a navyše „nemajú veľa zaznamenaných predátorov, takže ich populácie nie je možné prirodzene kontrolovať.“

Spôsobujú tiež veľké škody na rybárskych nástrojoch, ako sú dlhé vlasce a siete, a rybári z týchto oblastí žiadajú pomoc od štátu, pretože ich povolanie nie je udržateľné.

Snahy o zníženie populácie

Karachle informuje o snahách kontrolovať populáciu toxických rýb: „Snažíme sa využiť túto rybu ako prírodný zdroj, napríklad vyrábať z fugu rybiu múčku alebo hľadať riešenia vo farmaceutickom priemysle a kozmetickom priemysle.“

Nedávno bola vykonaná štúdia, v ktorej bol využitý toxín fugu na vytvorenie prírodného krému – prírodného „botoxu“, pričom prvé výsledky sú povzbudivé.

Bude vás zaujímať

„Snažíme sa nájsť spôsoby, ako túto rybu odstrániť z ekosystému, keďže ju nemôžeme jesť, a poskytnúť stimuly rybárom, aby lovili túto rybu a využívali ju na niektoré z vyššie uvedených účelov, aby získali nejaké peniaze za svoju stratenú námahu,“ dodáva.

Dotácie pre rybárov na Cypre a v Turecku

Výskumníčka uvádza, že v susedných krajinách, na Cypre a v Turecku, existujú dotačné programy pre rybárov, aby lovili fugu.

„Najmä na Cypre boli minulý rok rybári dotovaní sumou 3 eurá za kilogram a tento rok sa suma zvýšila na 4,80 eur za kilogram,“ dodáva.

Ľudská činnosť láka fugu

Stojí za to zdôrazniť, že ľudský faktor je kľúčový pre prilákanie týchto rýb k pobrežiu. Ako poznamenáva Karachle: „Minulý rok bolo zverejnené video s mnohými fugu plávajúcimi v plytkých vodách na Rhodose. Tieto ryby vyšli na breh, pretože niektorí turisti ich kŕmili. Podobne na videu z Kréty niektorí plavci hádzali kamene a prilákali fugu, ktoré spojili zvuk pádu kameňa s hádzaním potravy.“

Bude vás zaujímať

Podľa štúdií vykonaných odborníkmi je prítomnosť ľudí v kombinácii s hádzaním predmetov do vody dvoma podmienkami, ktoré ryby spájajú s kŕmením, ako uvádza.

Na tomto základe, ako vysvetľuje, nie je fugu nebezpečná, pretože má v úmysle zaútočiť na plavcov. Jej cieľom je nájsť sa tam, kde je potrava.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie