Letná sezóna vyvoláva obavy z prítomnosti fugu (pufferfish/štvorzubec) v plytkých vodách gréckych pobreží, pričom odborníci varujú pred ich toxicitou. Ako nebezpečné sú tieto ryby a ako by sa mali ľudia správať, keď ich uvidia? Na tieto otázky odpovedá výskumníčka z Gréckeho centra pre námorný výskum (ΕΛΚΕΘΕ), Paraskevi Karachle, píše cnn.gr.
„Fugu je nepôvodný druh, nepatrí do domácej fauny Stredozemného mora. Prisťahoval sa do Stredozemného mora cez Suezský prieplav. Prišiel teda z inej oblasti v dôsledku ľudského zásahu,“ vysvetľuje Karachle, ako sa táto ryba dostala do gréckych vôd.
V gréckych moriach sa fugu vyskytuje najmä pri pobreží Kréty, Dodekanés a v posledných rokoch sa zvýšil jeho počet aj v južných Kykladách a na východných pobrežiach Peloponézu.
Čo môže spôsobiť uhryznutie od fugu?
„Na celom svete existuje približne 200 druhov fugu. Z týchto druhov je 25 % toxických. V gréckych vodách máme 5–6 druhov, všetky sú toxické. Fugu patria do čeľade štvorzubcovitých a majú neurotoxín, ktorý sa nachádza hlavne v mäse a pohlavných žľazách. Tento toxín sa nazýva tetrodotoxín a ak niekto skonzumuje veľké množstvo, začne cítiť necitlivosť, dôjde k paralýze svalového systému, má úplné vedomie o tom, čo sa deje okolo neho, ale nemôže hovoriť ani reagovať, a nakoniec môže zomrieť do 24 hodín.“
„Záleží na množstve, ktoré človek skonzumuje, a na tom, ako je jeho organizmus odolný. Bohužiaľ, doposiaľ neexistuje žiadna známa protilátka. Existuje možnosť liečby aktívnym uhlím, ale nie vždy je účinná,“ dodáva výskumníčka.
Z tohto dôvodu je konzumácia tejto ryby zakázaná. V nedávnej štúdii, na ktorej sa zúčastnili odborníci z celého východného Stredomoria, sa zaznamenala snaha o dokumentáciu prípadov otravy spôsobenej konzumáciou fugu, koľko z týchto prípadov skončilo smrťou a či došlo k útokom tejto ryby na ľudí v širšej oblasti. V štúdii bolo zaznamenaných približne 140 prípadov otravy a ďalších 27 otráv vedúcich k úmrtiu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)