fbpx

V OBĽÚBENEJ destinácii Slovákov sa premnožili JEDOVATÉ ryby. Na TOTO si daj pozor

Ryba fugu, Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/Cnn.gr, Pixabay.com

Letná sezóna vyvoláva obavy z prítomnosti fugu (pufferfish/štvorzubec) v plytkých vodách gréckych pobreží, pričom odborníci varujú pred ich toxicitou. Ako nebezpečné sú tieto ryby a ako by sa mali ľudia správať, keď ich uvidia? Na tieto otázky odpovedá výskumníčka z Gréckeho centra pre námorný výskum (ΕΛΚΕΘΕ), Paraskevi Karachle, píše cnn.gr.

Bude vás zaujímať

„Fugu je nepôvodný druh, nepatrí do domácej fauny Stredozemného mora. Prisťahoval sa do Stredozemného mora cez Suezský prieplav. Prišiel teda z inej oblasti v dôsledku ľudského zásahu,“ vysvetľuje Karachle, ako sa táto ryba dostala do gréckych vôd.

V gréckych moriach sa fugu vyskytuje najmä pri pobreží Kréty, Dodekanés a v posledných rokoch sa zvýšil jeho počet aj v južných Kykladách a na východných pobrežiach Peloponézu.

Čo môže spôsobiť uhryznutie od fugu?

„Na celom svete existuje približne 200 druhov fugu. Z týchto druhov je 25 % toxických. V gréckych vodách máme 5–6 druhov, všetky sú toxické. Fugu patria do čeľade štvorzubcovitých a majú neurotoxín, ktorý sa nachádza hlavne v mäse a pohlavných žľazách. Tento toxín sa nazýva tetrodotoxín a ak niekto skonzumuje veľké množstvo, začne cítiť necitlivosť, dôjde k paralýze svalového systému, má úplné vedomie o tom, čo sa deje okolo neho, ale nemôže hovoriť ani reagovať, a nakoniec môže zomrieť do 24 hodín.“

Bude vás zaujímať

„Záleží na množstve, ktoré človek skonzumuje, a na tom, ako je jeho organizmus odolný. Bohužiaľ, doposiaľ neexistuje žiadna známa protilátka. Existuje možnosť liečby aktívnym uhlím, ale nie vždy je účinná,“ dodáva výskumníčka.

Z tohto dôvodu je konzumácia tejto ryby zakázaná. V nedávnej štúdii, na ktorej sa zúčastnili odborníci z celého východného Stredomoria, sa zaznamenala snaha o dokumentáciu prípadov otravy spôsobenej konzumáciou fugu, koľko z týchto prípadov skončilo smrťou a či došlo k útokom tejto ryby na ľudí v širšej oblasti. V štúdii bolo zaznamenaných približne 140 prípadov otravy a ďalších 27 otráv vedúcich k úmrtiu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie