Poisťovne by mohli začať pokrývať náklady na tlmenie bolesti pri kolonoskopii. V mnohých európskych krajinách je to bežná prax, avšak na Slovensku to zatiaľ nie je zavedené a otázne je, či aj bude. Takýto krok by bol obzvlášť prínosný pre pacientov, ktorí musia kolonoskopiu podstupovať niekoľkokrát do roka.
STVR sa skontaktovala s Veronikou Ivančíkovou, ktorá trpí Crohnovou chorobou už pätnásť rokov a pravidelne musí podstupovať kolonoskopiu.
„Je to bolestivé, pretože naše črevo je zapálené. Ide o celoživotné chronické autoimunitné ochorenie, preto je analgosedácia veľmi dôležitá,“ hovorí predsedníčka pacientskeho združenia Slovak Crohn Club Veronika Ivančíková.
Analgosedácia je farmakologické utlmenie pacienta až do stavu, v ktorom menej vníma podnety z okolia, opadá z neho stres a je celkovo prístupnejší k potrebnému ošetreniu. Informuje portál Primadent.
„Nazývame to analgosedáciu ako ‚veselé injekcie.‘ Uvedú pacienta do uvoľneného stavu a obsahujú silné lieky proti bolesti, ktoré ho utlmia,“ uvádza prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.
Lekári už dlhodobo požadujú, aby poisťovne pokrývali náklady na tlmenie bolesti pri kolonoskopii. Prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti tvrdí, že tomu od 1. novembra už nebude nič brániť.
Doteraz bol úkon preplácaný iba v prípade účasti anestéziológa.
„Ministerstvo tento výkon zaradilo ako procedúru pre akéhokoľvek špecialistu. Poisťovne posledné roky argumentovali tým, že tento výkon patrí do kompetencie anestéziológa, hoci to tak nikdy nebolo. Tento argument už sme teraz prekonali,“ dodáva Hlavatý.
Veronika Ivančíková upozorňuje, aby pacienti nemali strach a kolonoskopie sa zúčastnili. Odkladanie tohto vyšetrenia by mohlo viesť k zhoršeniu stavu čreva a komplikáciám, ktorých následky sú potom oveľa vážnejšie.
Poisťovne túto otázku zatiaľ neriešia
Analgosedáciu si zvolí viac ako 80 percent pacientov, ktorí podstupujú kolonoskopiu. Poisťovne zatiaľ neprejednávajú možnosť, že by tento úkon vykonával gastroenterológ so sestrou.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) hradí endoskopické výkony vykonávané v celkovej anestézii. Po zaradení analgosedácie gastroenterológom do zdravotných výkonov bude zrejme predmetom rokovaní aj úhrada tohto výkonu z verejného zdravotného poistenia,“ uviedla hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
Prvostupňovým príbuzným pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka lekári odporúčajú absolvovať kolonoskopiu najneskôr medzi 40. a 45. rokom života. Informuje TASR.
„Ak sa v pokrvnej rodine človeka vyskytuje kolorektálny karcinóm aj u viacerých príbuzných, je pravdepodobné, že ide o dedičné formy rakoviny,“ uviedol Hlavatý.
V takýchto prípadoch je potrebné navštíviť špecializované pracovisko lekárskej genetiky a v spolupráci s gastroenterológom pripraviť individuálny plán preventívnych vyšetrení.
„Obvykle sa začína oveľa skôr a to už od veku 20 – 30 rokov a popri kolonoskopii sa často ordinujú aj ďalšie preventívne vyšetrenia,“ dodal.