Inak povedané, ak by vo všetkých skúmaných rúrach boli zhruba podobné mikróby, znamená to veľmi pravdepodobne, že v nich všeobecne prežívajú len tie, ktoré dobre znášajú mikrovlnné žiarenie. A pokiaľ nie, tak občasný ohrev pre väčšinu baktérií nie je až taký problém a rozhoduje skôr to, čo je k dispozícii za potravu a ďalšie faktory, ktoré nemajú súvislosť s tým, v akom spotrebiči sa baktérie nachádzajú.
Zaujímavé ekosystémy
Na mapovanie prítomných baktérií vedci použili dve metódy. Hlavným nástrojom bola analýza DNA vo vzorkách, ktoré z mikrovlniek zotreli. Toto je dnes jednoduchá, presná, lacná, a tak hojne používaná metóda, pri ktorej sa vlastne nehľadajú jednotlivé baktérie, ale vzorky sa zjednodušene povedané „hodia do jedného vreca“, v ktorom sa potom hľadajú kúsky DNA jednotlivých baktérií. Získa sa tak dobrý všeobecný prehľad o tom, čo všetko sa vo vzorkách vyskytuje.
Druhou metódou, ktorú autori tiež použili, je potom kultivácia baktérií, teda vlastne ich „vypestovanie“ zo vzoriek. To môže byť oveľa pracnejšie ako analýza DNA, hlavne u náročnejších baktérií, ktoré žijú v netypických prostrediach (v prostredí bez kyslíka, so špecifickou stálou teplotou atp.), ale o skúmaných baktériách sa potom pochopiteľne dozviete viac. Môžete ich ďalej skúmať, robiť na nich ďalšie experimenty atď.
Vo všetkých spotrebičoch sa našli pomerne zaujímavé ekosystémy, ktoré obsahovali podľa analýzy DNA každý rádovo stovky rôznych genetických bakteriálnych „odtlačkov“.
Vypestovať zo vzoriek z 30 spomínaných mikrovlniek sa podarilo celkom 101 bakteriálnych kmeňov. Najbežnejšie boli tie, ktoré s nami bežne žijú. Dominantné boli rody Bacillus, Micrococcusa Staphylococcus, ktoré sa bežne vyskytujú na ľudskej koži a na ďalších povrchoch, ktorých sa často dotýkame. Baktérie z ľudskej kože boli prítomné vo všetkých troch typoch mikrovlnných rúr, ale boli hojnejšie v domácich a spoločne používaných spotrebičoch.
V niektorých kultúrach z domácich mikrovlnných rúr rástlo aj niekoľko typov baktérií, ktoré môžu byť spojené s chorobami šíriacimi sa potravinami (Klebsiella, Brevundimonas).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)