Od 15. mája sa však má krátiť aj samotná dôchodková dávka a to o 0,5 percenta. Rovnakým percentom sa kráti dávka aj pri klasickom predčasnom dôchodku.
Ak niekto odpracoval 40 rokov a ešte teraz podá žiadosť do predčasného starobného dôchodku 25 mesiacov pred dovŕšením dôchodkového veku, jeho penzia sa skráti o 7,5 percenta. V prípade, že o predčasný dôchodok požiada až po 15. máji, krátenie dosiahne 12,5 percenta, vysvetľuje Finsider.
Portál Kryptomagazín uvádza ďalší príklad. Ak napríklad Slovák, ktorý odpracoval 40 rokov a zarábal 1 500 eur mesačne, požiada o predčasný dôchodok o dva roky skôr, dostane dnes penziu vo výške 868,80 eura mesačne. Ak však svoju žiadosť o predčasný dôchodok podá až 15.mája, jeho penzia bude na úrovni len 823,80 eura mesačne. Rozdiel by bol v tomto prípade až 45 eur.
Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká až odo dňa spísania žiadosti, preto netreba váhať. Urobiť tak bude potrebné čím skôr, keďže pobočky Sociálnej poisťovne už môžu mať plne obsadené termíny.
Výšku dôchodkov môže ovplyvniť aj zníženie príspevkov do druhého piliera na 4 %. Opozičná SaS preto v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100-tisíc podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade SR.