V Japonsku počet mŕtvych po novoročnom silnom zemetrasení stúpol nad 200. Ďalší sú stále nezvestní

Reklama
Na snímke hasiči prehľadávajú zasnežené spadnuté domy v zemetrasením zasiahnutom meste Suzu v prefektúre Išikawa v pondelok 8. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Počet mŕtvych po silnom zemetrasení z 1. januára v Japonsku stúpol v utorok zo 180 na 202. Oficiálne potvrdených zranených je 565, uviedla japonská vláda. Polícia v utorok začala rozsiahlu pátraciu operáciu, pri ktorej prehľadáva trosky trhu v meste Wadžima, kde po otrasoch pôdy vypukol rozsiahly požiar.

Oheň na trhu podľa úradov zničil okolo 200 budov. Na tomto mieste, ktoré bolo vďaka svojej viac ako tisícročnej histórii vyhľadávané turistami, sa nachádzalo mnoho drevených domov, podotkla agentúra Kjódó.

Počet nezvestných v prefektúre Išikawa klesol v utorok zo 120 na 102. Zemetrasením najviac zasiahnuté bolo mesto Wadžima, kde rodiny postupne úradom oznámili, že osoby zo zoznamu sa našli a sú v bezpečí.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zrovnalo so zemou domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu počas osláv Nového roka.

V utorok, osem dní po katastrofe sa záchranári pokúšajú cez trosky a zničené cesty dostať asi k 3500 ľuďom uväznených v obciach odrezaných od sveta. Ich prácu komplikuje husté sneženie.

Vyše 28 000 ľudí zostáva v evakuačných centrách, pričom sa na troch miestach údajne asi tucet ľudí nakazilo koronavírusom. Niektoré z týchto prístreší sú preplnené a nie je v nich teplo ani dostatok jedla, opísala skôr AFP. Desiatky tisíc domácností sú bez tečúcej vody a tisíce bez elektriny.

V pondelku žilo v približne 400 dočasných útočiskách vytvorených vládou asi 30.000 ľudí. Niektoré sú preplnené a majú problém s poskytovaním dostatku potravín, vody a vykurovania.

Bez tečúcej vody bolo takmer 60.000 domácností a 15.600 nemá elektrinu. Stav ciest po zemetrasení zhoršil dážď, ktorý spôsobil asi 1000 zosuvov pôdy.

V utorok premiér Fumio Kišida vyzval na postupnú evakuáciu zachránených ľudí bez príbytkov do ďalších oblastí Japonska.

Krajina zažíva každý rok stovky zemetrasení, pričom väčšina nespôsobí väžnejšie škody, pretože pre výstavbu budov platia už vyše štyri desaťročia prísne stavebné predpisy. V prípade starších budov najmä v odľahlých vidieckych oblastiach mávajú otrasy pôdy ničivé dôsledky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie