V Gaze zomierajú deti od hladu. Dehydratáciou a hladomorom trpí čoraz viac ľudí

Reklama
Na snímkach palestínske deti čakajúce na jedlo. Zdroj: AP Photo/Fatima Shbair

Regionálny riaditeľ Detskej agentúry OSN, Unicef, povedal, že „úmrtia detí, ktorých sme sa obávali, sú tu, keďže podvýživa pustoší pásmo Gazy“. „Tieto tragické a hrozné úmrtia sú spôsobené človekom, dajú sa predvídať a dá sa im úplne predísť,“ uviedla Adele Khodr vo vyhlásení v nedeľu.

V sobotu USA spustili svoj prvý výsadok humanitárnej pomoci do Gazy – vrátane viac ako 38 000 jedál. Agentúry poskytujúce pomoc však uviedli, že tieto poklesy – ktoré už predtým uskutočnili aj Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Egypt a Jordánsko – sú neefektívnym spôsobom, ako dostať zásoby k ľuďom.

Samotné dodávky sa niekedy stali smrteľnými. Minulý týždeň bolo údajne zabitých najmenej 112 Palestínčanov, keď sa veľké davy zišli k nákladným autá s pomocou, kde boli prítomné izraelské tanky. Izrael uviedol, že tanky vystrelili varovné výstrely, ale nezasiahli nákladné autá, a že mnohí z mŕtvych boli ušliapaní alebo prejdení.

Hamas to však spochybnil a uviedol, že existujú „nepopierateľné“ dôkazy o „priamej streľbe do občanov“.

Niektoré agentúry poskytujúce pomoc čelia problémom s úradmi. Philippe Lazzarini, šéf hlavnej agentúry OSN pre ľudské práva v pásme Gazy, UNRWA, v pondelok obvinil izraelskú vládu zo snahy „eliminovať“ svoju prítomnosť v Gaze. Izrael už dlho obviňuje rôzne zložky Organizácie Spojených národov, vrátane UNRWA, zo zaujatosti a dokonca z antisemitizmu. Niekoľko západných krajín vrátane Spojeného kráľovstva pozastavilo financovanie UNRWA po tom, čo Izrael obvinil niektorých zamestnancov z úloh pri útokoch zo 7. októbra.

Lazzarini povedal, že to nebolo len v reakcii na „porušenie neutrality zo strany niektorých zamestnancov“, ale malo to širší politický motív, ktorý zahŕňal plány na „elimináciu postavenia utečencov a zabezpečenie toho, aby to nebolo súčasťou konečného politického riešenia“. Dodal, že rozloženie jeho organizácie by viedlo ku kolapsu celej humanitárnej reakcie na Gazu.

Izraelská armáda spustila rozsiahlu leteckú a pozemnú kampaň na zničenie Hamasu – ktorý je Izraelom, Spojeným kráľovstvom, USA a ďalšími zakázaný ako teroristická organizácia – po tom, čo ozbrojenci skupiny zabili 7. októbra v južnom Izraeli asi 1200 ľudí a zajali 253. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva bolo odvtedy v Gaze zabitých viac ako 30 500 ľudí, väčšinou žien a detí.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie