fbpx

V Európe sa šíri nebezpečný vírus. Najviac prípadov hlásia z TEJTO krajiny

Na snímke vľavo dobrovoľníčka drží vzorku s larvami komárov a vpravo invázny druh komára Aedes japonicus japonicus. Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák, X/Ayto San

Veľmi nebezpečné ochorenie sa šíri v ďalšej krajine. V Slovinsku potvrdili prvé tri prípady infekcie vírusom západonílskej horúčky. Oznámil to Národný inštitút verejného zdravia a všetky tri prípady zaznamenali v severovýchodnej časti Slovinska.

Všetky tri prípady nahlásili na severovýchode krajiny. Dvoch nakazených prijali do univerzitnej nemocnice v Maribore, pričom obaja sa týmto vírusom, ktorý prenášajú komáre, nakazili v Slovinsku. 

„Jeden mal mierne symptómy a už sme ho prepustili. Priebeh ochorenia u druhého je však ťažší s istými komplikáciami, ktoré však nie sú život ohrozujúce,“ uviedla primárka infekčného oddelenia Božena Kotnik Kevorkijan.

Poukázala na to, že ani jeden z prípadov nebol do Slovinska importovaný zo zahraničia. Poznamenala, že ochorenie sa neprenáša priamo z človeka na človeka a hospitalizovaní pacienti nepochádzali z rovnakej oblasti krajiny.

Vírus, ktorý bol objavený v roku 1937, sa v Slovinsku objavil už v rokoch 2013 a 2017. Vtedy išlo o jeden prípad v roku 2013 a päť v roku 2017, uviedla agentúra STA. Tento rok bolo niekoľko prípadov nákazy zaznamenaných aj v Chorvátsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Španielsku, Francúzsku, Bulharsku, Nemecku a Rumunsku, ale aj v Srbsku, Albánsku a Kosove, informuje 24.sata.hr.

Vírus západonílskej horúčky prenášajú komáre a tak najčastejšie k nákaze dochádza v letných mesiacoch, keď sú komáre najaktívnejšie. Zriedkavo sa vírus prenesie aj prostredníctvom transfúzií, tkanív alebo prostredníctvom darovaných orgánov.

V 80 percentách infekcia odoznie bez príznakov, no u malej časti infikovaných ľudí sa môže vyvinúť krátkodobé ochorenie sprevádzané príznakmi, ako je horúčka, malátnosť, bolesť hlavy, alebo bolesť svalov.

Títo ľudia by mali byť opatrní

Ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou, starší ako 50 rokov a deti. Mierne formy ochorenia si nevyžadujú liečbu, no závažnejšie prípady môžu skončiť aj hospitalizáciou.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie