Rok 2025 prináša mnohé zmeny, ktoré ovplyvnia aj tých, čo si šetria na dôchodok v druhom pilieri. Jednou z významných zmien je úprava referenčnej sumy, od ktorej sa odvíjajú pravidlá pre vyplácanie dôchodkov z tohto piliera. Na druhej strane, výška príspevkov zostáva na nezmenenej úrovni, čo poskytuje sporiteľom istú stabilitu.
Zmena referenčnej sumy
Referenčná suma, ktorá je kľúčovým parametrom, stúpla na hodnotu 684,10 eura. Táto suma predstavuje priemerný mesačný starobný dôchodok vyplácaný zo Sociálnej poisťovne, teda z prvého piliera.
Sociálna poisťovňa uvádza, že referenčná suma slúži ako podmienka na vyplácanie dôchodkov prostredníctvom programového výberu. Oproti roku 2024, keď bola na úrovni 651,70 eura, došlo k nárastu o takmer 33 eur.
Pravidlá programového výberu
Programový výber umožňuje sporiteľom rozhodnúť sa, ako budú ich nasporené prostriedky v druhom pilieri použité. Možno si určiť pravidelné mesačné výplaty, dohodnúť si obdobie čerpania dôchodku, alebo dokonca požiadať o jednorazové vyplatenie celého zostatku.
Hlavnou podmienkou pre túto možnosť je, že celková výška dôchodkových príjmov sporiteľa musí presiahnuť referenčnú sumu, teda spomínaných 684,10 eura mesačne. Do tejto sumy sa započítavajú starobné dôchodky z prvého piliera, invalidné a pozostalostné dôchodky, prípadne výsluhové alebo zahraničné dôchodky. Ak táto podmienka nie je splnená, jednorazové vyplatenie úspor nie je možné.
Ako si uplatniť nárok na dôchodok?
Proces žiadosti o výplatu dôchodku z druhého piliera prebieha prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), kde má sporiteľ svoj účet. V prípade, že sporiteľ spĺňa podmienky, môže DSS požiadať o uvoľnenie svojich úspor formou jednorazovej platby, pravidelných výplat alebo kombinovaného čerpania.
Stabilita príspevkov
Výška príspevkov do druhého piliera zostáva nezmenená na úrovni 4 %. Znamená to, že zamestnávatelia naďalej odvádzajú 4 % z vymeriavacieho základu mzdy zamestnancov, ktorí si šetria na dôchodok. Tento systém sa týka viac ako 1,91 milióna sporiteľov, ktorí ku koncu predchádzajúceho roka aktívne participovali v druhom pilieri.
Sociálna poisťovňa vypočítava tieto príspevky a následne ich prevádza na individuálne účty sporiteľov vedené v dôchodkových fondoch. Sadzba 4 % platí už od začiatku roka 2024 a pokrýva odvody zamestnancov, samostatne zárobkovo činných osôb, dobrovoľne poistených osôb, ako aj štátom hradené odvody pre vybrané skupiny občanov.
Budúcnosť dôchodkového sporenia
Zmeny, ktoré priniesol rok 2025, ukazujú, že systém druhého piliera sa vyvíja a prispôsobuje potrebám sporiteľov. Stabilita príspevkov poskytuje istotu, zatiaľ čo rast referenčnej sumy zvyšuje nároky na výplatu úspor, čím sa zachováva dlhodobá udržateľnosť systému.
Dôchodkové sporenie prostredníctvom druhého piliera je významným nástrojom na zabezpečenie finančnej stability v starobe. Sporitelia by si však mali uvedomiť dôležitosť pravidelného sledovania zmien v legislatíve, aby mohli svoje úspory čo najlepšie zhodnotiť a využiť.