Populácie tohto komára sú rozšírené naprieč celou Európou. V minulom roku bol jeho výskyt potvrdený aj na území našej krajine v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či Prešove. Jeho výskyt a šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí či zvierat.
Invázny druh komára Aedes japonicus japonicus pochádzajúci z Japonska, Kórei, Číny a východných oblastí Ruska prvýkrát potvrdili v Košiciach. Samičky komára ručne odchytili v Čermeľskom údolí aj v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (ÚVLF) počas teplotne nadpriemerných mesiacov február a marec. Informovala o tom hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.
Prezimovali vo forme vajíčok
„Samičky boli v areáli UVLF odchytené pri univerzitnej veterinárnej nemocnici a vo farmaceutickom pavilóne. Takýto nález v ešte takmer zimných mesiacoch napovedá, že ide o komáre, ktoré v našich podmienkach prezimovali s najväčšou pravdepodobnosťou vo forme vajíčok. Vysoké denné teploty vo februári a marci umožnili vývin lariev a liahnutie samičiek,“ vysvetlila profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite.
Molekulárna identifikácia podľa nej potvrdila stopercentnú zhodu s druhom zisteným na Slovensku v predchádzajúcom období.
Rýchlo šíriaci sa druh
Populácie tohto komára sú rozšírené naprieč celou Európou, v minulom roku bol jeho výskyt potvrdený v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či Prešove. Tento komár je druhom kontajnerového biotopu, ktorý sa prispôsobil mestským oblastiam.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)