Tridsaťdvaročná HR špecialistka Tracy Maová tlmí s manželom svoje výdavky rovnako. Ešte vlani pritom obaja utrácali naozaj vo veľkom. Za vybavenie domácnosti, svadobnú cestu do Japonska alebo elektroniku zaplatili stovky tisíc čínskych jüanov. Táto éra ale skončila. Obaja sa boja o prácu a do ďalších mesiacov hodlajú šetriť.
Číňania sa namiesto míňania radšej zameriavajú na to, akým spôsobom majú svoje zarobené peniaze čo najlepšie zainvestovať. Údaje Čínskej ľudovej banky ukázali, že úspory čínskych domácností sa za prvých desať mesiacov tohto roka medziročne zvýšili o 8,5 percenta. Niektorým Číňanom sa ale mieru úspor zatiaľ navyšovať nedarí.
Radí sa k nim aj tridsaťdeväťročný Jason Wang, ktorý nedávno prišiel o prácu v zdravotníctve. Tam si ročne prišiel na čiastku prevyšujúcu 140-tisíc amerických dolárov (to je viac ako 125-tisíc euro). „Cítim úzkosť. Práve som si zaobstaral nový dom a SUV značky BMW,“ hovorí pre Bloomberg.
Doplatí na to aj Západ
Na redukciu čínskeho dopytu ale doplatia aj medzinárodné firmy, medzi ktoré sa radí napríklad aj Apple alebo Starbucks. Podobne na tom budú aj ekonomiky, ktoré čakajú na príliv čínskych turistov. V budúcom roku ich totiž môže byť oveľa menej ako tento rok, a to aj kvôli vysokým cenám leteniek alebo častým problémom so získaním cestovných pasov a víz. Politické rozpory medzi Čínou a Spojenými štátmi situácii tiež nijako nepridávajú.
Namiesto ciest do zahraničia sa preto mnoho Číňanov radšej zameriava na vnútroštátnu turistiku. „Drahé výlety sme s manželkou obmedzili, snažíme si ale dopriať aspoň jeden väčší výlet v Číne,“ uzatvára podľa Bloombergu svoj momentálny postoj tridsaťjedenročný Tung S‘-chao.