Vyhliadky na oživenie čínskej ekonomiky nie sú príliš pozitívne. Tamojšie firmy bojujú s prepadom exportu aj s poklesom výroby. Čínsky sektor nehnuteľností sa potáca v kríze už dlhé mesiace, nezamestnanosť mladých je rekordná. Stredná trieda v Číne pomaly stráca svoje silné postavenie a nákupný apetít.
Vysokoškolsky vzdelaní Číňania redukujú výdavky za veci, ktoré k životu nutne nepotrebujú. Odkladajú veľké nákupy aj investície, nehnuteľnosti ani nové autá pre nich nie sú momentálne vôbec zaujímavé. Kvôli obavám z budúcnosti navyše oveľa viac sporia. Mnoho čínskych adolescentov môže teraz zabudnúť aj na vzdelanie v zahraničí.
Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa rozhodla spovedať skupinu dvadsiatich Číňanov. Vzhľadom na celkový počet obyvateľstva Číny je to možno len nepatrná vzorka, existuje však veľká pravdepodobnosť, že sa ostatní čínski spotrebitelia budú správať rovnako.
Mnoho čínskych respondentov sa obáva toho, že by v ďalších mesiacoch mohli stratiť svoje zamestnanie. „Za desať rokov mi bude päťdesiat a teraz veľmi pravdepodobne doplatím na prepúšťaciu vlnu,“ hovorí štyridsaťročná softvérová inžinierka Čang Mej, ktorá pracuje v čínskom technologickom sektore. Ten ale bojuje so značnou vlnou korupcie a úplatkárstva. Kvôli kontrolám čínskych úradov sa začalo prepúšťať, počet zamestnancov sa redukuje a výška miezd sa taktiež znižuje.
Výdavky nahradili úspory
Sú ale aj ďalší Číňania, ktorí sa budúcich rokov obávajú. Tridsaťštyriročná Amanda Linová, ktorá sa roky venuje predaju finančných produktov pre štátnu čínsku maklérsku spoločnosť, si v minulých rokoch vďaka svojim výkonom prišla na milióny čínskych jüanov. Jej bonusy sa ale v roku 2023 výrazne znížili, a aj preto premýšľajú nad tým, aké výdavky v ďalších mesiacoch obmedzia ako prvé.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)