fbpx

V Česku straší čierny kašeľ. Za týždeň pribudlo najviac prípadov od začiatku roka

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Barbora Vizváryová, FREEPIK/stefamerpik

Ani teplé počasie nepomohlo, čierny kašeľ sa v Česku šíri čoraz rýchlejšie. Minulý týždeň ochorelo 1 494 ľudí, čo je najvyšší týždenný nárast od začiatku roka. Celkovo tento rok ochorelo 7 888 ľudí, zatiaľ čo vlani ich bolo 494. Krajina zažíva najsilnejšiu epidémiu za viac ako 60 rokov. Traja ľudia s týmto ochorením vrátane novorodenca zomreli.

Odborníci upozorňujú, že zažívame situáciu, akú sme nezažili od roku 1959. Rok predtým sa v Československu začalo očkovanie proti čiernemu kašľu a počet nakazených rýchlo klesal. Predtým ročne ochoreli desaťtisíce ľudí a desiatky až stovky z nich umierali, najmä malé deti.

Keď v polovici marca Štátny zdravotný ústav evidoval okolo tritisíc nakazených, minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) a ďalší ľudia z vedenia rezortu ubezpečovali, že Česko nečelí epidémii čierneho kašľa a že ide len o zvýšenú vlnu nákazy, ktorá už dosiahla svoj vrchol.

Odborníci však oponovali, že ide jednoznačne o epidémiu, ktorá stále rastie, čo potvrdil aj vývoj v nasledujúcich týždňoch.

Keďže sa šírenie čierneho kašľa počas veľkonočného obdobia mierne spomalilo, mnohí lekári dúfali, že vrchol epidémie sa konečne skončil. Odôvodňovali to tým, že kým v týždni od 18. do 24. marca ochorelo 1 151 ľudí, v nasledujúcich dvoch týždňoch bol počet nových prípadov o niečo nižší: 1 044 a potom 1 100.

„Čierny kašeľ je sezónne respiračné ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom podobne ako iné kvapôčkové ochorenia. S príchodom teplého počasia začína epidémia postupne ustupovať. Počet nakazených sa zníži aj preto, že ľudia budú tráviť viac času vonku ako v uzavretých priestoroch,“ uviedol v uplynulých dňoch Pavel Dlouhý, primár infekčného oddelenia v Ústí nad Labem a šéf Spoločnosti infektológov.

Epidemiológovia však boli vo svojich hodnoteniach opatrnejší a menej optimistickí. Poukázali na to, že hoci počty nakazených v dvoch po sebe nasledujúcich týždňoch mierne klesli, kvôli sviatkom boli len štyri pracovné dni.

„Na poklese infekcií sa mohla podieľať aj skutočnosť, že školáci mali v týždni pred Veľkou nocou len tri dni vyučovania,“ uviedla Kateřina Fabiánová, epidemiologička Štátneho zdravotného ústavu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie