Mumps sa primárne šíri kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní alebo hovorení infikovanej osoby.
„Taktiež pri kontakte s infikovanými predmetmi. Vírus môže prežiť na povrchoch, ktoré boli kontaminované slinami alebo nosnými sekrétmi infikovanej osoby. Dotyky týchto predmetov môžu viesť k prenosu vírusu, aj keď tento prenos je vzácnejší. Infekcia sa môže šíriť aj pri fyzickom kontakte, ako je objímanie alebo bozkávanie,“ spresnila Visolajská.
Vírus je nákazlivý už niekoľko dní pred objavením sa prvých príznakov a infikovaná osoba zostáva nákazlivá aj päť dní po vzniku opuchu.
„To znamená, že človek roznáša infekciu bez toho, aby o tom vedel, keďže prvé dni infekciozity nemá žiadne príznaky. Aj toto je dôvod, prečo reálne neexistuje iná prevencia ako očkovanie,“ poznamenala Visolajská.
Lekári pri liečbe mumpsu zameriavajú pozornosť na zmiernenie symptómov, keďže na tento vírus neexistuje špecifický liek. Používajú lieky na bolesť a horúčku a v prípade potreby liečia bakteriálne komplikácie. Strava pacientov musí byť kašovitá, pretože majú problém so žuvaním. Lekári očakávajú, že príznaky zmiznú samy od seba, ale zároveň dúfajú, že pacienti nebudú mať trvalé následky, ako neplodnosť alebo hluchotu.
Pediatrička dodala, že ešte nemala pacientov s týmto ochorením, keďže v jej praxi je vysoká zaočkovanosť, no osobne si týmto ochorením ako dieťa prešla. Očakáva však, že s poklesom zaočkovanosti pod 90 percent sa mumps začne šíriť, čo už vedie k šíreniu ďalších nebezpečných ochorení, ako osýpky alebo čierny kašeľ. Tieto infekcie už spôsobili aj obete, čo súvisí s dlhodobým poklesom zaočkovanosti v populácii.