V rámci povinného preočkovania proti tetanu, záškrtu (prvé preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov) je možné preočkovanie súčasne aj proti čiernemu kašľu, a to kombinovanou vakcínou dTap (diftéria-záškrt, tetanus, acelulárna pertussis). Okrem vlastnej ochrany sa očkovaním znižuje pravdepodobnosť prenosu baktérií čierneho kašľa na malé deti v rodine.
Čierny kašeľ je zdĺhavý a prebieha v týchto troch štádiách:
1. Na začiatku ochorenia sú príznaky mierne, podobné príznakom nádchy či prechladnutia s miernou horúčkou, pokašliavaním a výtokom z nosa. Môže sa objaviť aj zápal očných spojiviek a slzenie očí. Toto štádium trvá 1 až 2 týždne.
2. V druhom štádiu, ktoré môže trvať 1 až 6, nezriedka aj 10 týždňov, dochádza k progresii ochorenia, zhoršovaniu príznakov a k typickým záchvatom čierneho kašľa. Jeho prejavy sú:
- intenzívny a záchvatovitý kašeľ s piskľavým zvukom pri nádychu (pripomínajúci kikiríkanie),
- zvýšená tvorba hustého hlienu (po jeho vykašliavaní môže dôjsť až ku vracaniu),
- zachrípnutý hlas,
- sťažené dýchanie– problém nadýchnuť sa, lapanie po dychu,
- zmodranie pier.
Záchvaty sanajskôr vyskytujú v noci a spôsobujú problémy so spánkom, postupne aj počas dňa s vysokou frekvenciou (aj niekoľko desiatok), čo človeka značne vyčerpáva.
3. V poslednom štádiu dochádza k zotavovaniu, kedy sa postupne znižuje frekvencia záchvatov aj ich závažnosť. Rekonvalescencia je dlhodobá (najmenej 2 až 3 týždne). Počas niekoľkých ďalších mesiacov je človek náchylnejší na vznik iných ochorení dýchacích ciest, píše portál vasalekaren.sk.