V Bratislavskom kraji nahlásili od začiatku roka do 5. mája 122 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najviac prípadov nahlásili z Malaciek. Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť zistili vo vekovej skupine osôb do jedného roka. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave o tom informoval na sociálnej sieti.
„Z celkového počtu ochorení bolo 74 osôb riadne očkovaných, čiastočne zaočkovaných bolo 11 osôb, päť osôb bolo neočkovaných, tri osoby neboli očkované pre kontraindikáciu, 17 osôb bolo neočkovaných pre vek, štyri osoby očkovanie odmietli a v ôsmich prípadoch nebol stav zaočkovanosti zistený,“ priblížil úrad.
Prejavy ochorenia a prevencia
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty, ktoré sa prejavuje silnými záchvatmi kašľa. Patrí k najzávažnejším ochoreniam v detstve, vyskytuje sa však aj v neskoršom veku. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Najúčinnejším prostriedkom v prevencii čierneho kašľa je očkovanie, pričom imunita u dospelých vekom klesá.
Komplikácie ochorenia
Medzi komplikácie tohto ochorenia patrí pneumónia (v dôsledku superinfekcie inými baktériami), encefalopatia (ochorenie/poškodenie mozgu), záchvaty a dokonca aj smrť. V prípade dospelých a starších detí patria medzi komplikácie aj krátkodobá neschopnosť dýchať, zlomené rebrá, prolaps (vystúpenie) konečníka či hernia.
Ľudia, ktorí majú z minulosti proti čiernemu kašľu očkovanie alebo priamo prekonali čierny kašeľ, nie sú voči reinfekcii imúnni do konca života. Po niekoľkých rokoch sa totiž ochrana očkovaním/po prekonaní ochorenia postupne oslabuje, a aj oni sa môžu čiernym kašľom nakaziť/opäť nakaziť.
Takýto má priebeh
Priebeh choroby je u nich ale menej závažný, obzvlášť už predtým očkovaných dospelých.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)