V nedeľu 4. februára sa kaviareň Cafe Brecht v Amsterdame prvýkrát premenila na zónu bez displejov mobilov alebo laptopov. Takzvaný offline klub, ktorý sa tu koná o nedeľách od 10:30 do 12:30, je miesto, kam je možné prísť s kamarátom alebo osamote, prečítať si knihu, zahrať doskovú hru alebo napríklad háčkovať. Má to však jedinú podmienku: pri vchode musí návštevník odovzdať mobil či počítač.
Stále viac ľudí je závislých od svojich mobilných telefónov, ukazujú štatistiky. Čas ľudí strávený pri obrazovkách prudko rastie a mnohí ľudia denne strácajú nespočet minút skrolovaním. Zároveň ale v mnohých rastie túžba po offline kontakte a skutočných väzbách. Práve pre nich v Amsterdame založili The Offline Club. Vstup je zadarmo, je však nutné sa vopred objednať.
„Náš klub je to miesto, kde sa môžete stretnúť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a oddýchnuť si bez digitálneho rozptyľovania,“ hovorí magazínu Bedrock o akciách v Cafe Brecht jeho prevádzkovateľ Ilya Kneppelhout.
„Vlastne u nás môžete robiť čokoľvek, ak na to nepotrebujete telefón,“ vysvetľuje Kneppelhout. Podľa neho klub ponúka možnosť odreagovať sa, spojiť sa s ostatnými, vymieňať si nápady, premýšľať alebo jednoducho len nechať prúdiť svoju kreativitu.
Dve hodiny denne už sú veľa
Nadmerné používanie smartfónu má negatívne účinky na koncentráciu, potvrdzujú mnohé vedecké štúdie. Môže tiež spôsobiť problémy so spánkom, stres kvôli pocitu byť stále na dosah, depresívne pocity a v neposlednom rade aj problémy s očami. „Dve hodiny denne na telefóne sú už problematické,“ potvrdzuje holandský psychológ Chris van Balen. Tiež prieskum spoločnosti EenVandaag nedávno ukázal, že 33 percent mladých ľudí sa považuje za závislých na smartfóne.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)