V Afrike opäť odrezávajú nosorožcom rohy, aby ich zachránili pred pytliakmi

Reklama
Ilustračná foto. Zdroj: Pexels - Casey Allen

Dlhodobé dôsledky

Len nedávno sa ukázalo, že zvieratá na odstránenie rohov reagujú výrazne väčšou zmenou správania, než sa predpokladalo. Nosorožce dvojrozí (niekedy sa im hovorí aj čierni), ktorým ľudia odrezali rohy, menia významne svoje správanie, menej sa pohybujú a tiež menej komunikujú s ostatnými zástupcami svojho druhu. Ekológovia to popísali v štúdii, ktorá vyšla vlani v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vedci na základe týchto výsledkov varujú, že dobre mienený zámer môže mať pre nosorožcov smutné dôsledky. „Možno ovplyvňujeme ich sociálnu štruktúru. Bude to mať vplyv na kvalitu ich rozmnožovania?“ pýta sa Michael Knight, ktorý vedie skupinu špecialistov na afrických nosorožcov Medzinárodnej únie pre ochranu prírody.

Podobné obavy vyjadril aj ďalší vedec, ktorý sa na štúdii nepodieľal, ekológ Wayne Linklater z Kalifornskej štátnej univerzity v Sacramente. Podľa neho nosorožce so stratou rohu prídu aj o svoje ďalšie schopnosti, ktoré im pomáhajú prežiť.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie