fbpx

V Adenskom zálive horí ropný tanker. Raketovo naň zaútočili húsíovia

Na snímke zverejnenej indickým námorníctvom 27. januára 2024 horiaci ropný tanker Marlin Luanda po útoku húsíov v Červenom mori. Americké ozbrojené sily v sobotu skoro ráno zneškodnili protilodnú strelu, ktorú sa smerom do Červeného mora chystali odpáliť jemenskí povstalci húsíovia. Tí v piatok večer zaútočili na ropný tanker v Adenskom zálive, na ktorom následne vypukol požiar. Zdroj: TASR/AP

USA a Veľká Británia podnikli údery na ciele húsíov v Jemene po tom, čo Bidenova administratíva a jej spojenci varovali, že skupina ponesie následky svojich útokov na medzinárodnej námornej ceste. Húsíovia povedali, že nezastavia svoje útoky, kým sa neskončí vojna medzi Izraelom a Hamasom v Gaze. Vodca húsíov Abdul Malek al-Hútí v prejave povedal, že je „veľkou cťou a požehnaním priamo konfrontovať Ameriku“. Útoky prinútili niektoré z najväčších svetových lodných a ropných spoločností pozastaviť tranzit cez jednu z najdôležitejších námorných obchodných ciest na svete. Tankery sa namiesto toho plavia okolo afrického kontinentu, a nie cez Suezský prieplav.

Predstavitelia amerických spravodajských služieb sa domnievajú, že Irán starostlivo kalibruje svoju odpoveď na izraelskú vojnu v Gaze, pričom umožňuje a dokonca povzbudzuje svoje zástupné skupiny, aby vyčíslili náklady proti izraelským a americkým záujmom v regióne – pričom sa zastavia pred aktivitami, ktoré by vyvolali priamu konfrontáciu. so samotným Iránom.

V Jemene dlhoročný konflikt medzi silami húsíov a koalíciou podporovanou Saudskou Arábiou uvrhol obyvateľstvo do ničivej humanitárnej krízy, ktorá sa vyznačuje hladomorom, ekonomickými nepokojmi a extrémnou chudobou. Sily húsíov zaútočili na hlavné mesto Saná v roku 2014 a zvrhli medzinárodne uznávanú a Saudskou Arábiou podporovanú vládu, čo vyvolalo občiansku vojnu. Konflikt prerástol do širšej vojny v roku 2015, keď koalícia vedená Saudskou Arábiou zasiahla v snahe poraziť húsíov.

Konflikt zabil až 377 000 ľudí, informoval Rozvojový program OSN (UNDP) v roku 2021. Viac ako polovica z nich zomrela na nepriame príčiny spojené s konfliktom, ako je nedostatok jedla, vody a zdravotnej starostlivosti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie