V dnešnej dobe je úplne bežné, že sa ľudia obracajú na doplnky výživy, aby zlepšili svoj zdravotný stav. Koniec koncov, doplnky môžu pomôcť doplniť vyváženú stravu, aby ste zabezpečili, že dostanete všetky základné vitamíny a minerály, ktoré vaše telo potrebuje na správne fungovanie. Avšak existujú doplnky, ktoré môžu predstavovať riziko – a dokonca poškodiť životne dôležitý orgán, ako je vaša pečeň. Ktoré vitamíny by sme teda mali radšej vylúčiť?
Portál Bestlifeonline.com píše o tom, že americkí vedci robili výskum, ktoré vitamíny by sme denne prijímať nemali.
„Vaša pečeň prirodzene detoxikuje telo. To je jej primárna úloha,“ vysvetľuje Alyssa Smolen, MS, RDN, registrovaná dietologička so sídlom v New Jersey. „Avšak príliš veľa určitých látok môže poškodiť schopnosť tela to urobiť – vrátane špecifických doplnkov, ktoré môžu narušiť tento proces.“
Z tohto dôvodu lekárski experti tvrdia, že je dôležité uistiť sa, že monitorujete, čo dávate do svojho tela, a upustiť alebo obmedziť čokoľvek, čo by vám mohlo ublížiť.
1. Extrakt zo zeleného čaju
Zelený čaj je obľúbený nápoj a je k dispozícii aj vo forme extraktu ako doplnok stravy. Podľa doktorky Leann Postonovej zo spoločnosti Invigor Medical môže niektorým ľuďom poškodiť pečeň, informuje Topky.sk.
„Nanešťastie, v súčasnosti nie je známe, prečo u niektorých ľudí spôsobuje toto poškodenie a u iných nie,“ hovorí. Iní odborníci poukazujú na to, že tento doplnok môžete užívať aj bez toho, aby ste si to uvedomovali. „Extrakt zo zelenéo čaju je bežnou zložkou tabletiek na chudnutie,“ vysvetľuje Sarah Alsingová, majiteľka spoločnosti Delightfully Fueled. „Ak hľadáte výživové doplnky na chudnutie, určite si prečítajte etiketu, či obsahujú túto zložku,“ dodala.
2. Ploštičník strapcovitý
Jedným z mnohých dôvodov, prečo ľudia siahajú po tomto doplnku je napríklad snaha zmierniť príznaky menopauzy. Existujú však dôkazy, že tento tradičný bylinný liek môže predstavovať zdravotné riziko. „Existujú štúdie, ktoré spájajú bylinný doplnok čiernej rasce s poškodením pečene,“ hovorí Nesochi Okeke-Igbokwe, MD, medicínsky expert a generálny riaditeľ internej lekárskej praxe Dr. Nesochi. „Je však potrebných viac štúdií na ďalšie skúmanie použitia tohto doplnku s potenciálnou hepatotoxicitou.“
3. Niacín (Vitamín B3)
Podľa Aslingovej je niacín – tiež známy ako vitamín B3 – nevyhnutný na to, aby telo využívalo potravu ako energiu, pomáha produkovať hormóny súvisiace so stresom a zlepšuje obeh.
„Pomáha tiež pri kontrole cholesterolu,“ dodáva a vysvetľuje, že sa často predpisuje ľuďom, pretože môže zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol a pomôcť odstrániť „zlý“ LDL cholesterol. „Vysoké dávky niacínu však môžu poškodiť pečeň a ovplyvniť zrážanlivosť, čo je spôsob, akým telo zabraňuje nadmernému krvácaniu,“ varuje.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)