Užívanie multivitamínov nemá žiadny prínos pre zdravie, zistila analýza

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/jcomp)

Ľuďom tieto doplnky stravy nepomáhajú žiť dlhšie, v skutočnosti môžu ľahko zvyšovať riziko predčasného úmrtia, vyplýva z výsledkov rozsiahlej štúdie.

Výskumníci v Spojených štátoch analyzovali zdravotné záznamy takmer 400 tisíc dospelých bez závažných dlhodobých ochorení, aby zistili, či každodenné užívanie multivitamínov znižuje riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí, informuje o štúdii portál ČT 24.

Ľudia, ktorí denne konzumovali multivitamíny, mali podľa zistení nepatrne (asi o štyri percentá) vyššiu pravdepodobnosť, že v sledovanom období zomrú, než tí, ktorí ich neužívali. Naopak sa logicky nepreukázalo, že by žili dlhšie. Vyššie riziko úmrtia môže buď odrážať potenciálnu miernu škodlivosť multivitamínov, ale možno aj trend, keď ľudia začínajú užívať denné multivitamíny až v situácii, keď sa u nich objavia nejaké závažnejšie ochorenia.

Takmer polovica dospelých v Británii užíva multivitamíny alebo doplnky stravy raz týždenne alebo častejšie. V USA užíva multivitamíny tretina dospelých v nádeji, že tak predídu chorobám.  Hodnota celosvetového trhu s týmito doplnkami sa odhaduje na desiatky miliárd dolárov ročne.

Zatiaľ čo napríklad prirodzené potravinové zdroje betakaroténu chránia pred rakovinou, doplnky stravy s betakaroténom môžu zvyšovať riziko rakoviny pľúc a srdcových ochorení. To naznačuje, že v „umelých“ doplnkoch chýbajú niektoré dôležité zložky.

Železo, ktoré sa pridáva do mnohých multivitamínov, zase môže viesť k jeho nadbytku a zvýšiť tak riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a demencie.

Doktor Neal Barnard z Univerzity George Washingtona, ktorý sa na štúdii nepodieľal, uviedol pre denník Guardian, že vitamíny sú užitočné len v špecifických prípadoch. V minulosti napríklad zachraňoval námorníkov pred skorbutmi vitamín C, zatiaľ čo betakarotén, vitamíny C a E a zinok zrejme spomaľujú vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, čo je ochorenie, ktoré môže viesť k strate zraku.

Platí tiež, že vitamíny môžu byť prospešné bez toho, aby znižovali riziko predčasného úmrtia. Predbežná štúdia z roku 2022 preukázala, že multivitamíny môžu spomaliť pokles kognitívnych funkcií v starobe, ale je potrebný ďalší výskum.

Napriek tomu „multivitamíny príliš sľubujú“, povedal Barnard. Namiesto užívania multivitamínov je podľa neho treba jesť zdravé potraviny, ktoré poskytujú širokú škálu mikroživín, makroživín a vlákniny a zároveň obmedzujú nasýtené tuky a cholesterol.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie